Znieść ten ból - raport o lekach przeciwbólowych

Większość z nas zapytana o popularne środki przeciwbólowe na poczekaniu wymieni kilka nazw leków dostępnych bez recepty. Ale czy wiesz, dlaczego one czasem nie działają?

Większość z nas zapytana o popularne środki przeciwbólowe na poczekaniu wymieni kilka nazw leków dostępnych bez recepty. Ale czy wiesz, dlaczego one czasem nie działają?

Istnieje kilka rodzajów bólu: m.in. ból tępy, ostry i rozlany. Płuca, mózg czy wątroba nie mogą nas boleć, bo te narządy nie są unerwione. Zaskoczone tym mogą być osoby, które skarżą się na kłucie w klatce piersiowej czy pod żebrami po prawej stronie ciała. Za odczuwanie bólu w płucach, wątrobie czy mózgu odpowiedzialne są: opłucna, specjalna torebka, którą otoczona jest wątroba oraz opony mózgowe. Są one unerwione, otaczają narządy i to one nas bolą.


Jak działają środki przeciwbólowe?

Przyczyną powstania bólu jest podrażnienie receptora nerwowego. Powstały w ten sposób impuls przesyłany jest do rdzenia kręgowego, a następnie do kory mózgowej, gdzie powstaje wrażenie bólu. Wszystkie leki dostępne w aptekach bez recepty, a także w kioskach i na stacjach benzynowych, działają na podobnej zasadzie: „podszywają się” pod substancje uśmierzające go lub blokują powstawanie enzymu – cykoloksygenazy – to on sprawia, że odczuwamy ból.


Co siedzi w tabletce?

Do najczęściej stosowanych składników przeciwbólowych należą kwas acetylosalicylowy, paracetamol i ibuprofen. Naukowcy udowodnili, że paracetamol jest bardzo dobrze tolerowany, ale skutki przedawkowania to zatrucie organizmu. Z kolei kwas acetylosalicylowy, wśród wielu zalet ma też i wady. Stosowanie leków z tym kwasem grozi krwawieniami z przewodu pokarmowego.

Z badań prof. Nikolasa Moore z Uniwersytetu Victor w Bordeaux we Francji wynika, że na przykład paracetamol i ibuprofen są środkami o wiele skuteczniejszymi, niż leki zawierające kwas acetylosalicylowy. W badaniach z pacjentami wykazano, że z leczenia bólu słabego i umiarkowanego 74 proc.
było zadowolonych z ibuprofenu, 69,2 proc. ze skuteczności paracetamolu, a 68,6 z leku zawierającego kwas acetylosalicylowy.

Na bóle grypowe i ból głowy najlepiej oceniono kwas acetylosalicylowy, na bóle pleców i gardła zdaniem pacjentów najlepiej pomagał paracetamol. Natomiast ibuprofen najlepiej uśmierzał bóle układu kostno-mięśniowego. naukowcy dowiedli również, że ibuprofen wywołał najmniej skutków ubocznych, a kwas acetylosalicylowy działał najsłabiej.


Czym popijać?

Część z nas nie wie, że skuteczność działania leków wiąże się także z tym, czym je popijamy. Przeważnie po zażyciu leku sięgamy po to, co mamy akurat pod ręką: kawę, herbatę albo sok. Tymczasem może to być niebezpieczne dla zdrowia.

Leków nie można popijać sokiem grejpfrutowym, bo wiele składników leku wchodzi z nim w reakcje. W konsekwencji wzrasta stężenie leku, a to może doprowadzić do poważnych komplikacji. W reakcję z tabletkami wchodzi także herbata. Wiadomo, że popijanie herbatą preparatów z żelaza sprawia, że przestają one działać. Ponieważ brakuje szczegółowych badań dotyczących wpływu herbaty na leki, dla bezpieczeństwa zaleca się też nie popijać nią tabletek przeciwbólowych.

Leków nie można łączyć także z innymi napojami zawierającymi kofeinę (kawa, cola, napoje energetyczne). Mogą one zwiększyć działanie leku, wywołać uczucie niepokoju i problemy ze snem. Leki popijamy wodą. Tylko ona nie ma wpływu na ich działanie, bo nie wchodzi w żadne reakcje.

Warto też pamiętać, że dieta bogata w błonnik może osłabić działanie leku. Większość leków przeciwbólowych nie powinna być zażywana na czczo, gdyż podrażniają one błonę śluzową żołądka. Ale nie oznacza to, ze od razu po zjedzeniu śniadania możemy sięgnąć po tabletkę. Powinniśmy odczekać przynajmniej pół godziny.


Jak unikać bólu?

- Regularne posiłki - dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości cukru w odpowiednim czasie. Niedocukrzenie może spowodować obkurczenie naczyń krwionośnych w mózgu i w konsekwencji ból głowy. Nie bez powodu troskliwe mamy i lekarze powtarzają - nie wychodź z domu zanim nie zjesz śniadania. W ciągu dnia trzeba zjadać przynajmniej pięć małych posiłków.

- Wietrzenie pomieszczeń - Przebywanie w dusznym pomieszczeniu grozi niedotlenieniem mózgu. Na początku coraz częściej ziewamy, potem ból rozsadza nam głowę.

- Witamina B - Napięcie psychiczne i stres często powodują bóle głowy. Dlatego warto nie tylko nauczyć się odprężać po ciężkim dniu, a także regularnie dostarczać organizmowi witaminę B i magnez.

- Dobry sen - Po źle przespanej nocy najczęściej boli nas głowa tuż nad oczami. Dlatego warto zadbać o sen. Kłaść się zawsze o jednej porze do niezbyt miękkiego łóżka w wywietrzonym pomieszczeniu.

- Siedzenie w pracy - Jeśli masz pracę siedzącą, trzeba zadbać o dobre krzesło. Powinno być dobrane do wzrostu i wysokości biurka. Od czasu do czasu trzeba wstać i po prostu poprzeciągać się.


Rodzaje leków

Leki przeciwbólowe trzeba dobierać indywidualnie. To, co pomaga sąsiadce, nie zawsze jest dobre dla nas.

- Kwas salicylowy - zawiera go m.in. Polopiryna i Aspiryna. Nie powinni jej zażywać chorzy na astmę, wrzody żołądka, kobiety podczas miesiączki, karmiące matki i dzieci, które nie skończyły 12 lat. Aspiryna działa też przeciwzapalnie. Dzienna dawka - do 10 tabletek. Stosujemy na bóle: grypowe, zębów, reumatyczne, głowy, mięśni, pourazowe. Skutki uboczne - zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, krwawienie z nosa, zmniejszenie skuteczności leków na nadciśnienie.

- Ibuprofen - zawiera go m.in. Nurofen, Dexprofen, Ibuprom. Działa szybciej od kwasu salicylowego i paracetamolu. Uwaga! może podrażniać błonę śluzową żołądka. Nie powinni go też zażywać osoby chore na astmę, choroby nerek, serca. Dzienna dawka - dorośli do 6 tabletek. Stosujemy na bóle: przeziębieniowe, głowy, reumatyczne, zębów, miesiączkowe, pourazowe, mięśni. Leków na bazie ibuprofenu nie wolno łączyć ze środkami przeciwzapalnymi (nawet aspiryną), reumatologicznymi i onkologicznymi. Skutki uboczne - zaburzenia pracy przewodu pokarmowego,

- Paracetamol - zawiera go m.in. Codipar, Apap, Paracetamol. W odpowiednich dawkach jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Leków na bazie paracetamolu nie powinny zażywać osoby nadużywające alkoholu i chorujące na wątrobę. Dzienna dawka - dorośli do 8 tabletek. Stosujemy na bóle: głowy, zębów, miesiączkowe, pooperacyjne. Skutki uboczne - nudności, zgaga, pokrzywka.

Autor: Sybilla Walczyk, Wiesława Ziemiańska