Znamiona u dzieci

Noworodki nie zawsze są piękne. Po ciężkim porodzie są zmęczone i czerwone, niekiedy  mają też znamiona.

Noworodki nie zawsze są piękne. Po ciężkim porodzie są zmęczone i czerwone, niekiedy  mają też znamiona.

Niektóre znamiona bledną z upływem czasu, inne zmniejszą się, jeszcze inne pozostają takie same przez całe życie. Oto charakterystyka najbardziej pospolitych znamion i ich postaci.


Obrzęk łososiowy rogówki

Bladoróżowe plamki występują prawie u połowy noworodków. Zwykle pojawiają się na powiekach, między brwiami, a najczęściej na karku. Zazwyczaj zmiany na powiekach bledną przed upływem roku, te na czole nieco później, a umiejscowione na karku mogą w ogóle nie zniknąć. Zdarza się czasami, że plamy, które pozornie zniknęły, pojawiają się znów, gdy dziecko płacze.


Znamię naczyniowe płaskie

Te płaskie znamiona występują sporadycznie i przybierają barwę od lekko różowej do ciemnoczerwonej. Czasami zmieniają kolor, ale zazwyczaj nie znikają. Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Można je zlikwidować za pomocą terapii laserem.


Znamię naczyniowe wrodzone

To jaskrawoczerwone znamiona wystające ponad powierzchnię skóry. Ich wielkość może być różna od paru mm do 7 cm. Większość tego rodzaju znamion znika z wiekiem (do około 9 roku życia). Dziecko, u którego występuje wiele znamion naczyniowych, wymaga opieki medycznej. W rzadkich przypadkach, w których leczenie jest konieczne, stosuje się zabiegi chirurgiczne, steroidy, uciski, terapię laserową, krioterapię i napromieniowanie.


Naczyniaki jamiste

Mają kolor niebieskawy i mniej wyraźne kontury niż znamiona wrodzone. Występują rzadziej i wolniej zanikają - chociaż w większości wypadków stają się niewidoczne, zanim dziecko stanie się nastolatkiem. Czasami pozostaje po nich blizna. Sposoby leczenia, jeśli okaże się ono konieczne, są takie jak w przypadku naczyniowego znamienia wrodzonego.


Wrodzone lub nabyte znamiona barwnikowe ("pieprzyki")

Któż z nas ich nie ma. Mają kolor brązowy, rosną wraz z dzieckiem. Chociaż nie znikają, to jednak nie powinny budzić niepokoju, chyba że szybko się rozrastają, zmieniają kształt lub kolor. Duże pieprzyki, płaskie lub wypukłe, osiągające wielkość pięciozłotówki, a nawet melona, czasami pokryte włoskami, występują rzadziej niż małe i mogą mieć charakter nowotworowy, dlatego powinien je obejrzeć lekarz.

Autor: Oprac. DK