Znaleźli panaceum?

Jak informuje „Nature", jednym medykamentem można by leczyć wiele chorób mózgu, między innymi Parkinsona oraz Alzheimera. 

Ich przebieg charakteryzuje się powstawaniem nieprawidłowo pofałdowanych białek. Są one charakterystyczne także w przypadku schorzeń wywołanych przez priony. Do takich zaliczyć można na przykład chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która jest ludzkim odpowiednikiem choroby szalonych krów. Nagromadzenie pofałdowanych białek w komórkach hamuje wytwarzanie wszelkich nowych białek, czego następstwem może być śmierć komórek. Naukowcy z Uniwersytetu Leicester zdołali wyłączyć ten mechanizm i zapobiec obumieraniu komórek nerwowych u myszy z chorobą wywołaną przez priony. Zdaniem badaczy, podobnie można powstrzymywać obumieranie komórek w przypadku innych chorób. Specjaliści sądzą, że te badanie mogą spowodować przełom w leczeniu chorób mózgu.

Ich przebieg charakteryzuje się powstawaniem nieprawidłowo pofałdowanych białek. Są one charakterystyczne także w przypadku schorzeń wywołanych przez priony. Do takich zaliczyć można na przykład chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która jest ludzkim odpowiednikiem choroby szalonych krów. Nagromadzenie pofałdowanych białek w komórkach hamuje wytwarzanie wszelkich nowych białek, czego następstwem może być śmierć komórek.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Leicester zdołali wyłączyć ten mechanizm i zapobiec obumieraniu komórek nerwowych u myszy z chorobą wywołaną przez priony. Zdaniem badaczy, podobnie można powstrzymywać obumieranie komórek w przypadku innych chorób. Specjaliści sądzą, że te badanie mogą spowodować przełom w leczeniu chorób mózgu.

Autor: Świat Zdrowia

Komentarze