Znaleźć własny kąt

Zakup domu lub mieszkania to dla wielu poważna decyzja. Zanim nastąpi szczęśliwa przeprowadzka, trzeba przejść przez mnóstwo formalności. Jak się do tego zabrać?

Zakup domu lub mieszkania to dla wielu poważna decyzja. Zanim nastąpi szczęśliwa przeprowadzka, trzeba przejść przez mnóstwo formalności. Jak się do tego zabrać?

Znajdź nieruchomość

Określ co jest dla ciebie priorytetem. W jakim mieście lub wsi ma się znajdować przyszły dom lub mieszkanie. W przypadku dużego miasta warto wziąć pod uwagę korki uliczne oraz okolicę. Dla niektórych ważne jest, by w pobliżu był park i jezioro, dla innych centra handlowe, szkoła czy fitness club. Najlepiej wypisać sobie cechy, które powinno posiadać mieszkanie czy też dom, w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. Jeśli chcesz by były dwie łazienki, taras oraz salon połączony z jadalnią, zastanów się na czym zależy ci najbardziej, a na czym trochę mniej.

Ustalenie priorytetów pomoże w decyzji, gdy skonfrontujesz swoje wymagania z dostępnymi na rynku ofertami. Warto zastanowić się również czy chcesz kupić nieruchomość na rynku pierwotnym – od dewelopera, czy też wtórnym. A może samemu wybudować własny dom?


Uwzględnij koszty

Zakup nieruchomości wiąże się również z dodatkowymi kosztami, takimi jak: podatek od zakupu nieruchomości (2 procent od wartości zakupu), taksa notarialna (w zależności od wartości nieruchomości i cennika danego notariusza; ustawowo ustalona jest górna granica tego kosztu) czy koszty wpisów sądowych. Może też dojść opłata dla agencji nieruchomości, jeśli kupujesz dom lub mieszkanie przez pośrednika. Standardowo wynosi ona 1-3 procent wartości nieruchomości. Warto uwzględnić wszystkie te koszty przy planowaniu budżetu.


Sprawdź

Niezależnie od tego czy kupujesz nieruchomość przez pośrednika czy też bezpośrednio, warto sprawdzić kilka szczegółów. Jeśli kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym, sprawdź księgę wieczystą, w której znajdziesz wszelkie informacje o nieruchomości – kto jest właścicielem, jaką ma powierzchnię, czy jest zadłużona.

Znając numer księgi wieczystej (o który możesz poprosić właściciela) można sprawdzić to bezpłatnie przez internet w bazie danych ksiąg wieczystych: http://ekw.ms.gov.pl. W przypadku bloku warto zasięgnąć informacji o budynku mieszkalnym i mieszkaniu u zarządcy budynku lub w spółdzielni mieszkaniowej. Można również zwiedzić okolicę i popytać okolicznych mieszkańców o warunki, jakie wynikają ze środowiska zewnętrznego – czy osiedle jest ciche, jak zarządcy dbają o czystość itp.

Autor: Oprac.AŁ
dom