Zmysłowo i kusząco

Żadna inna część ciała nie wysyła tak wyraźnych sygnałów jak usta. Wabią, kuszą, obiecują, innym razem zniechęcają lub ostrzegają. Wszystko zależy od ich kształtu i koloru.

Żadna inna część ciała nie wysyła tak wyraźnych sygnałów jak usta. Wabią, kuszą, obiecują, innym razem zniechęcają lub ostrzegają. Wszystko zależy od ich kształtu i koloru.

- Na podstawie kształtu ust i koloru używanej pomadki można odczytać charakter kobiety - mówi Jola Imiolska, make-up artist i trener wizerunku. - Przebojowa i spełniona maluje usta na czerwono. Romantyczka wybiera perłowe odcienie różu. Kobieta sukcesu gustuje w kolorystyce bladobeżowej. Natomiast odważna sięga zwykle po odcienie pomarańczy.


Matowe, transparentne czy perłowe

W skład pomadek wchodzą oleje i barwniki. Wzajemny stosunek tych składników określa właściwości szminki - jest ona mniej lub bardziej tłusta, a co za tym idzie - ma różny poziom transparentności.

- Pomadki kryjące - są matowe i posiadają najwyższe wartości barwnika (ok. 10 proc.). Ich wadą jest to, że wysuszają usta. Za to jak żadne inne nadają się do wykonania mocnego makijażu.

- Pomadki transparentne i błyszczące - zawierają mniej barwnika niż kryjące (5-8 proc.), za to większą ilość olejków, przez co mają lepsze właściwości pielęgnacyjne. Lepsza pielęgnacja odbywa się kosztem gorszego krycia.

- Pomadki perłowe - zawierają syntetyczne, mieniące się cząsteczki i sporo lanoliny, substancji o działaniu pielęgnacyjnym, wygładzającym i natłuszczającym. Nie są polecane kobietom, które natura obdarzyła dużymi ustami, ponieważ optycznie je jeszcze bardziej powiększają.

- Błyszczyki - są całkowicie transparentne. Zawierają 45 proc. lanoliny i inne substancje pielęgnujące, dzięki którym wygładzają, nawilżają i natłuszczają usta. Bardzo często w ich składzie znajdziemy również substancje przeciwutleniające, np. witaminy A, C i E i ekstrakt z zielonej herbaty. Bardzo chętnie sięgają po nie zarówno młode dziewczęta, jak i dojrzałe kobiety.


Jak dobrać właściwy kolor

• Ciemne i matowe pomadki zmniejszają optycznie usta. Dlatego mogą sobie na nie pozwolić jedynie panie o dużych ustach.

• Jasne i perłowe pomadki powiększają optycznie usta. Z powodzeniem mogą po nie sięgać panie, których natura nie obdarzyła dużymi, zmysłowymi ustami, lecz małymi lub wąskimi.

W wyborze odpowiedniego koloru kieruj się typem urody, zgodnym z teorią sezonów.

- Jeśli jesteś wiosną, odpowiednie dla ciebie będą odcienie oranży, łososi, ciepłych beży, czerwieni i korali. Maluj usta pomadką lub transparentnym błyszczykiem.

- Jesteś latem? Wybieraj odcienie zgaszonych róży, malinową czerwień, różowe beże, wino. Pomadka dla ciebie może być transparentna lub perłowa.

- Pani jesień może sobie pozwolić na pomidorową czerwień, rdzawe pomarańcze, ciepłe brązy i beże - matowe lub pudrowe.

- Dla pani zimy są blade róże, pink, czerwień porsche, fiolet, burgund, koniecznie czyste kolory. Odpowiednia będzie pomadka matowa lub satynowa.


Latem najlepszy jest błyszczyk

- Lato to czas opalenizny, więc najlepiej sprawdzą się błyszczyki - mówi Jola Imiolska. I radzi, by zaopatrzyć się w błyszczyk typu lip inflation plumping - z miętą pieprzową lub imbirem. - Takie błyszczyki doskonale wygładzają i powiększają usta. Jeśli jeszcze nadadzą im kolor, pięknie je podkreślą i sprawią, że usta staną się jeszcze bardziej kuszące.

Zdecydowanie odradza natomiast jasne, perłowe pomadki, które fatalnie się prezentują na tle opalonej skóry. - Są zdecydowanie passé, podobnie jak mocna opalenizna - mówi nasza ekspertka.


Dziesięć zasad malowania ust

1. Usta powinny być dobrze nawilżone i pokryte podkładem.

2. Kontur ust musi być idealny, dlatego powinnyśmy użyć konturówki.

3. Wypełniamy środek ust, nabierając pomadkę na pędzelek.

4. Odciskamy usta chusteczką, po czym pudrujemy je, malujemy jeszcze raz i odciskamy chusteczką.

5. Jeśli chcemy osiągnąć efekt powiększonych ust, na pomadkę nakładamy dodatkowo błyszczyk. Dzięki temu makijaż ust jest trwały i nie rozmazuje się.

6. Za pomocą konturówki możemy skorygować kształt ust - powiększyć je, pomniejszyć, wyrównać górną i dolną wargę.

7. Można zrezygnować z pomadki i użyć samej konturówki do wypełnienia ust kolorem, a następnie nanieść na nie błyszczyk.

8. Konturówka musi być w tym samym bądź o jeden ton jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż pomadka. Tylko wtedy makijaż ust wygląda elegancko.

9. Pomadka prezentuje się dobrze tylko na zadbanych, gładkich ustach. Spierzchniętych i popękanych nie powinno się malować. Znacznie korzystniejszy będzie dla nich balsam lub sztyft ochronny. I pamiętaj, by nie oblizywać ust, ponieważ ślina jeszcze bardziej je wysusza.

10. Jeśli zdecydowałaś się na wykonanie intensywnego makijażu ust, zrezygnuj z mocno umalowanych oczu. I odwrotnie - jeśli chcesz mocno podkreślić oczy, usta powinny być delikatne.

Autor: Mariola Marklowska-Dzierżak