Zmiany w kalendarzu szczepień na 2019 rok. Sprawdź, na co należy się zaszczepić

W kalendarzu szczepień na 2019 rok są dwie ważne zmiany, o których powinni wiedzieć rodzice. Pierwsza zmiana dotyczy szczepień noworodków, druga - szczepień przedszkolaków.

W kalendarzu szczepień na 2019 rok są dwie ważne zmiany, o których powinni wiedzieć rodzice. Pierwsza zmiana dotyczy szczepień noworodków, druga - szczepień przedszkolaków.

W kalendarzu szczepień na 2019, szczepionka przeciw gruźlicy, która jest szczepionką obowiązkową będzie mogła być podana noworodkowi tuż przed opuszczeniem szpitala.

Do tej pory szczepionka przeciw gruźlicy była obowiązkowa w pierwszych 24 godzinach po porodzie. To dobra zmiana zwłaszcza dla wcześniaków, które muszą dłużej pozostać w szpitalu po porodzie.


Zaszczep w sobie odporność


Drugą zmianą w kalendarzu szczepień na 2019 jest zmiana dotycząca szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. W dotychczasowym kalendarzu szczepień, pierwsza dawka tej szczepionki jest podawana dzieciom w 13. miesiącu życia, natomiast druga w 10. roku życia.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2019 rok obowiązkowe (bezpłatne) szczepienie MMR obejmuje podanie 2 dawek szczepionki:

  • 1 dawka w 13-15 miesiącu życia
  • 2 dawka w 6 roku życia

Drugą dawkę MMR należy podać w 6. roku życia dzieciom, które:

  • urodziły się w 2014 r. oraz są w 6. roku życia, ale w dniu kwalifikacji do szczepienia nie ukończyły jeszcze 6. roku życia (większość dzieci urodzonych w 2013 r.)
  • dla dzieci starszych w 7., 8. i 9. roku życia, PSO na 2019 rok nie przewiduje szczepień wyrównawczych, roczniki te będę szczepione w wieku 10 lat (po ukończeniu 9 roku życia)

W praktyce oznacza to, że jeżeli dziecko ukończyło 5. rok życia, a wcześniej było zaszczepione pierwszą dawką w 13-15 m.ż., to obecnie – w wieku 6 lat – zostanie zaczepione drugą i ostatnią dawką.

Dzieciom pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, podanie drugiej dawki szczepionki będzie sukcesywnie wyrównywane, poprzez szczepienie w wieku 10 lat (po ukończeniu 9 roku życia).Źródło: Program Szczepień Ochronnych 2019


Przeciw HPV powinniśmy szczepić także chłopców


Fot. Pixabay

Autor: IH