Złodzieje wilgoci

Centralne ogrzewanie i klimatyzacja w oczywisty sposób ułatwiają nam życie. I wysuszają powietrze, a stąd już tylko krok do dyskomfortu związanego z przesuszoną śluzówką.

Centralne ogrzewanie i klimatyzacja w oczywisty sposób ułatwiają nam życie. I wysuszają powietrze, a stąd już tylko krok do dyskomfortu związanego z przesuszoną śluzówką.

Infekcje górnych dróg oddechowych, tak popularne o tej porze roku, choć często bagatelizowane, często wymagają reakcji ze strony pacjenta. Silny katar, przewlekły nieżyt górnych dróg oddechowych mogą spowodować zmiany zapalne błony śluzowej wyściełającej wnętrze nosa. Zimą, z racji centralnego ogrzewania, częstym problemem jest także wysuszenie śluzówki nosa.


Suchy nos

Wystarczy przebywać przez długi czas w miejscu z bardzo suchym problemem, by narazić się na takie kłopoty. Wysuszeniu śluzówki sprzyja także przyjmowanie niektórych leków, np. na nadciśnienie. Problem „suchego nosa" staje się równie częstym i popularnym, jak zespół suchego oka. Objawia się swędzeniem w nosie, niedrożnością, obrzękiem błony śluzowej nosa, napadami kichania, czasami także krwawieniami. Dodajmy przy okazji, że innym problemem jest krwawienie z nosa i patologia śluzówki na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. Skutkiem jest rozszerzenie i osłabienie naczyń krwionośnych.


Po pierwsze nawilżenie

Jak zaradzić problemom? Pomogą specjalne preparaty stworzone na bazie żeli fizjologicznych. Mogą one zawierać np. kwas hialuronowy, znany ze swych nawilżających właściwości. Pomaga on też w gojeniu się ran, likwiduje przykre objawy i pomaga się cieszyć swobodnym oddechem. Dlaczego warto dbać o nawilżenie? Wysuszona śluzówka może pękać. A uszkodzona śluzówka nie może dobrze pełnić swoich funkcji - zatrzymać bakterii i wirusów.


Skóra nie lubi suszy

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach o tej porze roku nie jest wskazana z jeszcze jednego powodu - na skutek utraty wody z wierzchnich warstw skóry pojawia się nieprzyjemna suchość i łuszczenie. Skóra może nawet swędzieć i pękać. Objawy nasilają typowe o tej porze roku mróz i silny wiatr oraz promieniowanie UV. Dlatego od kosmetyków stosowanych zimą powinno się wymagać więcej. Dużo więcej, bo sucha skóra jest bardziej podatna na starzenie. Lekki krem nawilżającym może nie wystarczyć. Nie dość bowiem, że nie zabezpieczy skóry przed czynnikami klimatycznymi, to jeszcze jej nie zregeneruje.


Ogranicz parowanie

Jakiego kosmetyku potrzebuje sucha skóra o tej porze roku? Krem na dzień powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, a także naturalne składniki nawilżające (mocznik, aminokwasy, keratyna). Kremy do cery suchej mogą zawierać także ceramidy, które ograniczają parowanie wody z naskórka. Sucha skóra jest trudna w pielęgnacji. Nie warto więc na niej oszczędzać. Za dobry krem cera będzie nam dozgonnie wdzięczna.

Autor: oprac. Michał Jakubowski