​Zioła na wysoki cholesterol; potas i magnez na serce

Naturalne składniki i zioła na cholesterol to m.in. siemię lniane, ostropest plamisty, czarnuszka siewna. Dobry wpływ na serce mają potas, magnez i wapń. W diecie przeciwmiażdżycowej warto uwzględnić czosnek i cebulę.

Naturalne składniki i zioła na cholesterol to m.in. siemię lniane, ostropest plamisty, czarnuszka siewna. Dobry wpływ na serce mają potas, magnez i wapń. W diecie przeciwmiażdżycowej warto uwzględnić czosnek i cebulę.

Przyczynami chorób serca i miażdżycy są: zaburzenia lipidowe (za wysoki poziom cholesterolu); hiperglikemia (za wysoki poziom cukru we krwi); nadwaga i otyłość; brak aktywności fizycznej; niewłaściwa dieta i nałogi (nadużywanie alkoholu, palenie papierosów).


Pierwsze objawy chorób serca i miażdżycy to m.in. kołatanie serca, arytmia, zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, ból za mostkiem. Te i inne objawy wskazujące na rozwój chorób miażdżycowych lub chorób serca powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza. Poza leczeniem warto szukać wsparcia w naturze – zioła na cholesterol, naturalne sposoby na miażdżycę i pierwiastki wspierające prawidłowe funkcjonowanie serca mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i w ramach uzupełnienia leczenia chorób serca.


Czytaj też:


Składniki i zioła na wysoki cholesterol

Wśród składników, roślin i ziół na wysoki cholesterol – działających przeciwmiażdżycowo – wymiania się m.in. czosnek, cebulę, czarnuszkę, siemię lniane, ekstrakt z czerwonego ryżu.


Czosnek na cholesterol – jak działa?

Świeże ząbki czosnku zawierają związki, które wykazują działanie detoksykujące i przeciwzapalne (allina, allicyna, pochodne diallylu, pochodne ditiiny, pochodne ajoenów). Czosnek znany jest z prozdrowotnych i przeciwzapalnych właściwości – korzystnie działa również na układ sercowo-naczyniowy.


Pierwiastki szczególnie cenne dla prawidłowego funkcjonowania serca to potas, magnez i wapń / PixabayPierwiastki szczególnie cenne dla prawidłowego funkcjonowania serca to potas, magnez i wapń / Pixabay


Czarnuszka siewna – Omega-3 i Omega-6 wpływają na poziom cholesterolu

Sekretem korzystnego działania czarnuszki są nie tylko kwasy nienasycone Omega-3 i Omega-6, ale też sterole roślinne (fitosterole). Czarnuszka przede wszystkim zwiększa poziom „dobrego cholesterolu” HDL – w ten sposób zapobiegając rozwojowi miażdżycy i chorób serca.


Siemię lniane na zły cholesterol?

Okazuje się, ze len zwyczajny działa korzystnie nie tylko na układ pokarmowy, ale też dzięki kwasom nienasyconym Omega-3 i Omega-6 oraz związkom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym (m.in. antocyjany, związki fenolowe, flawonoidy, karotenoidy) działa przeciwmiażdżycowo (może obniżać poziom „złego cholesterolu”).


Cebula na miażdżycę i cholesterol

Najważniejsza zasada: jeśli cebula ma zachować swoje drogocenne właściwości, to należy ją spożywać w formie surowej. Po obróbce (szczególnie po smażeniu) traci większość właściwości.


Ekstrakt z czerwonego ryżu na miażdżycę

W medycynie chińskiej ta metoda znana jest od lat – sposobem na miażdżycę i cholesterol jest... fermentowany czerwony ryż! Ryż tego rodzaju działa przeciwmiażdżycowo – tajemniczym składnikiem jest pleśń z gatunku Monascus purpureus, dzięki której ryż czerwony może wspomagać pracę układu krążenia, zapobiega powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych.


Objawy chorób serca to m.in.: kołatanie serca; arytmia serca; zmęczenie; zawroty głowy; przyspieszony puls; ból w klatce piersiowej; duszność; ból za mostkiem / PixabayObjawy chorób serca to m.in.: kołatanie serca; arytmia serca; zmęczenie; zawroty głowy; przyspieszony puls; ból w klatce piersiowej; duszność; ból za mostkiem / Pixabay


Potas, magnez, wapń – pierwiastki i suplementy na serce

Pierwiastki szczególnie cenne dla prawidłowego funkcjonowania serca to potas, magnez i wapń.

  • Potas uaktywnia enzym, który dostarcza sercu energii, pobudzając je do pracy, odgrywa też ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego.
  • Magnez przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, rozszerza tętnice i chroni przed zawałem, wpływa też na utrzymanie prawidłowego rytmu serca (dlatego czasem podawany jest dożylnie w celu zredukowania arytmii).
  • Wapń natomiast jest niezbędny do wywołania skurczu serca i odgrywa ważną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek.


Wszystkie trzy superskładniki znajdują się w łatwo dostępnych produktach spożywczych, takich jak: pestki dyni, kakao, natka pietruszki, migdały, kasza (magnez), pomidory, pieczywo żytnie, suszone owoce, ryby, orzechy (potas) oraz kefir, mleko, ser żółty, twaróg czy szprotki (wapń).


W przypadku stwierdzonych niedoborów pierwiastki te można oczywiście suplementować (jakość suplementów można sprawdzić w katalogu suplementów Suplindex).

Autor: Kamila Śnieżek / Jacek Krajl