Zioła na menopauzę

Uderzenia gorąca, nocne poty, kołatanie serca i wreszcie… ustanie miesiączki to znak, że przechodzisz klimakterium. Dla kobiet jest to okres trudny nie tylko fizycznie, także psychicznie. Jak sobie poradzić?

Uderzenia gorąca, nocne poty, kołatanie serca i wreszcie… ustanie miesiączki to znak, że przechodzisz klimakterium. Dla kobiet jest to okres trudny nie tylko fizycznie, także psychicznie. Jak sobie poradzić?

Menopauza zawsze pojawia się za wcześnie. Wydaje nam się, że ciągle jesteśmy młode i w pełni sił. Niestety nasz organizm mówi coś innego - obniża się poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta poziom gonadotropin przysadkowych. I to co trudno zaakceptować – kończy się nasza płodność – spada liczba pęcherzyków Graafa w jajnikach, a co za tym idzie zmniejsza ilość receptorów dla gonadotropin i zanika wrażliwość jajników na stymulację przysadkową. Drażliwość, płaczliwość, zmienne humory są męczące dla naszych bliskich. Suchość pochwy zmniejsza satysfakcję z seksu, a nasza waga rośnie z dnia na dzień.


Co zrobić?

Większości objawów klimakterium można ograniczyć stosując hormonalną terapię zastępczą, jednak wiele Polek się jej boi. Pozostają więc metody naturalne, ziołowe tabletki i herbatki.

Istnieją rośliny zawierające substancje imitujące ludzkie estrogeny (tzw. fitoestrogeny), substancje te łagodzą ich deficyt w okresie klimakterium. I co ważne, nie wywołują niepożądanych objawów , kłopotliwych dla kobiet stosujących hormonalna terapię zastępczą. Fitoestrogeny mogą neutralizować dokuczliwe objawy związane z menopauzą, a nawet zapobiegać rakowi sutka.

Oto przegląd ziół, które pomogą nam przetrwać te trudne chwile.Pluskwica groniasta

Roślina ta występuje w Europie, północno wschodniej Azji oraz Północnej Ameryce. Obniża stres, ciśnienie, cholesterol, łagodzi ataki paniki. Pozytywnie wpływa na problemy sercowo - krążeniowe. Łagodzi problemy związane z menopauzą, chociaż efekty czuć dopiero po około 4 tygodniach. W Polsce dostępnych jest wiele preparatów, zawierających wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej; m.in. Klimasol, Klimaktobon, Naturapia Menopauza, Remifemin, Menopausal Formula.


Żeń-szeń syberyjski

Normalizuje ciśnienie krwi, pomaga w dolegliwościach menopauzy i andropauzy. Obniża też poziom cholesterolu i ułatwia zasypianie. Pobudza sprawność umysłową i fizyczną.


Dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis, chińska nazwa danggui) tradycyjna medycyna chińska uważa za: „wielki środek równoważący wszelkie braki kobiece”. Zapobiega stanom zapalnym narządów płciowych, podtrzymuje równowagę hormonalną.


Drapacz lekarski

Zawiera wiele soli mineralnych, sód, wapń, potas, magnez, witaminy grupy B oraz flawonoidy i glikozydy. Łagodzi bóle menstruacyjne, stres, depresję i wspomaga procesy trawienia.


Niepokalanek mnisi

Blokuje wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej. Reguluje pracę układu hormonalnego - zaburzenia miesiączek, dolegliwości okresu przekwitania, bóle piersi.


Skrzyp polny

Opóźnia procesy starzenia się organizmu. Zawarta w nim krzemionka wpływa korzystnie na przeróżne procesy metaboliczne. Zioło wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich łatwemu pękaniu; utrzymuje prawidłową elastyczność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości; poprawia stan włosów i paznokci; zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.


Dziurawiec

Zioło dziurawca zwyczajnego jest wspaniałym lekarstwem dla systemu nerwowego, relaksującym napięcie i niepokój. Pomaga w czasie emocjonalnych problemów związanych z menopauzą. Uspokajająca właściwość dziurawca zwyczajnego przypisywana jest substancji zwanej hypericin, która obniża ciśnienie krwi, łamliwość włośniczek, wpływa korzystnie na macicę.


Rumianek

Rumianek działa rozluźniająco na system nerwowy i mięśnie, łagodzi podrażnienia układu pokarmowego, przyspiesza trawienie. Ma właściwości antyseptyczne, obniża gorączkę. Z jednej strony łagodzi bóle miesiączkowe z drugiej redukuje objawy menopauzy.

Autor: Oprac. DK