Zimowa apteczka

Dobrze wyposażona apteczka to podstawa. Jednak często zamiast potrzebnych środków znajdują się w niej resztki leków lub leki przeterminowane.

Dobrze wyposażona apteczka to podstawa. Jednak często zamiast potrzebnych środków znajdują się w niej resztki leków lub leki przeterminowane.

Warto przyjąć zasadę, by co kwartał, najdalej co dwa robić porządki w domowej apteczce, uwzględniając zmiany pór roku i związane z nimi sezonowe dolegliwości. Ponadto należy pamiętać, by na każdy dłuższy wyjazd zabrać komplet ewentualnie przydatnych leków.


Najczęstsze kontuzje

Podczas zimowych zabaw i sportów, zwłaszcza u dzieci, dochodzi do zranień, niewielkich urazów, zwichnięć. Przydatne są wówczas plastry z opatrunkiem, wyjałowione kompresy z gazy, które można od razu położyć na ranę. Do dezynfekcji, poza ogólnie znanymi środkami, jak woda utleniona, spirytus salicylowy, a także rivanol czy altacet (które są dostępne także w tabletkach, a więc łatwiejsze w transporcie), można użyć specjalnych saszetek z gotowymi dezynfekującymi kompresikami. Ponadto warto mieć zwykły bandaż do opatrzenia rany i bandaż elastyczny do ewentualnego unieruchomienia kończyny.

Uwaga! W każdej apteczce powinny zawsze znajdować się nożyczki, by móc uciąć bandaż czy gazę. Z praktyki wynika, że nerwowe poszukiwanie czegoś do przecięcia opatrunków opóźnia i utrudnia opatrzenie rany.


Skręcenie stawu

Jest to następstwo naciągnięcia lub naderwania aparatu wiązadłowo-torebkowego, spowodowane przez gwałtowny ruch. Najczęściej skręceniu ulegają stawy: skokowy, kolanowy oraz nadgarstka i palców rąk. Objawy to silny ból i obrzęk chorego miejsca, czasem także zasinienie skóry. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu stawu za pomocą bandaża elastycznego. Można łagodzić ból okładami, ale konieczny jest kontakt z lekarzem i przestrzeganie jego zaleceń.


Złamania

Zimowe złamania rąk czy nóg to najczęściej przypadłość narciarzy. Złamanie należy podejrzewać, gdy kończyna znajduje się w nienaturalnym ułożeniu, ma zniekształcone zarysy, powoduje ból i obrzęk. Najlepiej wówczas od razu wezwać pogotowie. Jeśli nie ma takiej możliwości, to pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu dwóch sąsiadujących ze złamaniem stawów.

Do usztywnienia złamanej nogi można użyć kijków narciarskich i elastycznego bandaża. Przy złamaniach ręki wystarcza jej unieruchomienie w temblaku lub przybandażowanie do klatki piersiowej. W każdym przypadku ważny jest jak najszybszy transport do szpitala.


Zwykłe przeziębienie

Na tę sezonową dolegliwość wiele osób ma domowe sposoby i próbuje się obejść bez leków. Jednak warto wspomóc organizm farmaceutykami, zwłaszcza jeśli wystąpiła i utrzymuje się gorączka. Leki przeciwgorączkowe zawierają zwykle paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Odpowiedni zapas przynajmniej jednego z tych preparatów powinien być w apteczce przez całą zimę. Można także podczas przeziębienia stosować środki, które mają jednocześnie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zwalczające gorączkę i łagodzące katar.


Kaszel, katar, chore gardło

Jeśli kaszel jest suchy i męczący, trzeba zastosować preparaty zwiększające wydzielanie śluzu. Przy kaszlu wilgotnym należy sięgnąć po preparaty o działaniu wykrztuśnym, które usuwają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Można również zastosować syropy jednocześnie łagodzące kaszel suchy i ułatwiające odkrztuszanie przy kaszlu wilgotnym. Przy zakupie warto poradzić się farmaceuty.

Wśród leków na katar największym powodzeniem cieszą się krople do nosa. Zdaniem lekarzy, lepiej jednak zażywać preparaty w aerozolu lub w tzw. atomizerze, bo można bardziej precyzyjnie odmierzyć dawkę leku. W łagodzeniu bólu gardła najszybciej pomagają tabletki do ssania lub leki w aerozolu. Można też korzystać z płukanek.


Zatrucie i niestrawność

Przypadłości te zimą są stosunkowo rzadkie. Może je wywołać zmiana menu czy wody (tak bywa głównie podczas wyjazdów do egzotycznych krajów), lecz także przejedzenie się, potrawa zbyt tłusta, nieświeża itp. Przy niewielkich dolegliwościach wystarczy przyjąć krople żołądkowe. Gdy jednak doszło do ogólnego pogorszenia samopoczucia, nudności, biegunki, warto zażyć środek blokujący. Najlepszy będzie węgiel, gdyż pochłania szkodliwe toksyny. Nie należy go jednak przyjmować wraz z innymi środkami, lecz dopiero za jakiś czas, by nie wchłaniał także substancji leczniczych.


Alergia

Kłopoty z alergią najczęstsze są wiosną i latem. Jednak zdarzają się przejściowe uczulenia pod wpływem jakiegoś nowego dla organizmu czynnika – składnika pokarmu, zapachu, kosmetyku itd. Z reguły pomaga wówczas wapno. Można też sięgnąć po preparat przeciwalergiczny dostępny bez recepty. W aptekach jest obecnie bogaty wybór tych środków.


Nagły ból

Może się pojawić z różnych powodów. Środków na jego zniwelowanie jest obecnie wiele. Najlepiej jednak mieć w apteczce taki preparat przeciwbólowy, który już się sprawdził w podobnej sytuacji.

Uwaga! U dzieci lepiej stosować syropy niż tabletki czy kapsułki. O radę w wyborze właściwego leku najlepiej poprosić farmaceutę.


Choroba lokomocyjna

Osoby, które źle znoszą podróże, na ogół wiedzą, jaki środek wybrać. Ważne, by wziąć odpowiedni zapas. Ponieważ ta przykra przypadłość może się także przejawić znienacka, na wszelki wypadek warto mieć ze sobą np. aviomarin.


Zasłabnięcie i nadmierne zdenerwowanie

Do zasłabnięć dochodzi najczęściej w dusznym, ciasnym pomieszczeniu albo w wyniku zmęczenia. W takich przypadkach pomaga ssanie pastylek lub zażycie kropli i odpoczynek w przewiewnym miejscu. Natomiast zdenerwowanie może się zdarzyć w każdym miejscu i czasie. Najlepiej sięgnąć wówczas po łagodne środki ziołowe, które nie tylko łagodzą stres, ale pomagają zwalczyć bezsenność.


Oparzenia słoneczne

Skutki nieumiarkowanego korzystania ze słońca zimą bywają równie przykre jak latem. Dlatego warto stosować odpowiednie kremy ochronne. Natomiast po nadmiernym opalaniu lepiej niż kosmetyczne środki sprawdzają się farmaceutyki.


Autor: Ewa Łuszczuk