Zimą z twarzą w twarz

Mróz, wiatr, częste zmiany temperatury – nasza cera tego nie lubi. Jak zadbać o nią w zimowe miesiące, by cieszyć się jej urodą?

Mróz, wiatr, częste zmiany temperatury – nasza cera tego nie lubi. Jak zadbać o nią w zimowe miesiące, by cieszyć się jej urodą?

Wiele osób ma kłopoty z pielęgnacją skóry zimą. Gwałtowne obniżenie temperatury, mróz, wiatr i promienie UV, klimatyzacja sprawiają, że w przypadku każdego rodzaju cery skóra staje się szorstka i nadwrażliwa. Zimą zmień kosmetyki, które stosowałaś w cieplejszych miesiącach. Cera potrzebuje teraz łagodniejszego demakijażu i ochronnych kremów, które wspomagają i wzmacniają funkcje ochronne skóry, zapobiegające skutkom działania mrozu i odwodnieniu.


Cera sucha, wrażliwa, naczyniowa

Taka skóra z reguły jest odwodniona z powodu uszkodzenia płaszcza wodno-tłuszczowego. Po kilku zimnych dniach staje się jeszcze bardziej wysuszona, skłonna do zaczerwienień, swędzenia, pieczenia, a nawet alergicznych wysypek.

Spośród wielu przyczyn, które powodują suchość skóry, jedną z bardziej istotnych są właśnie zimowe warunki pogodowe. Niska temperatura zaburza i spowolnia pracę gruczołów łojowych, co dodatkowo sprzyja odwodnieniu skóry i zwiększa jej wrażliwość na wiatr i mroźne powietrze.

Sucha cera potrzebuje prawidłowej pielęgnacji, dlatego przed wyjściem z domu stosuj krem tłusty, odżywczo-ochronny, najlepiej z filtrem minimum SPF 20. Dobry kosmetyk nie powinien blokować porów skóry i naturalnej wymiany ciepła. Maseczkę nawilżającą możesz stosować nawet codziennie.

Jeśli masz na twarzy widoczne popękane naczynka, nie zapominaj o stosowaniu specjalistycznych kremów na zimę. Powinny one zawierać substancje wzmacniające, uszczelniające i obkurczające naczynka, np. witaminę C, witaminę K, wyciąg z kasztanowca, arniki, miłorzębu japońskiego. \


Cera tłusta

Jak każda cera, powinna być troskliwie chroniona przed zimnem i wiatrem. Choć trudno dobrać odpowiedni krem, który nie będzie zanadto jej natłuszczał. Okazuje się, że u osób ze skórą przetłuszczającą się gruczoły łojowe reagują na mroźne warunki zwiększeniem produkcji wydzieliny łojowej. Mamy wówczas wrażenie, że cera jest jeszcze bardziej tłusta. A to tylko naturalna obrona skóry przed zimnem.

Mimo że cera tłusta jest bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne niż cera sucha, nie oznacza to, że nie potrzebuje nawilżania. Odwodnienie skóry tłustej (miejscami lub na całej powierzchni) często sprawia, że na przesuszonym, podrażnionym naskórku wręcz ,,wisi" łój. W przypadku towarzyszącej często łojotokowi cerze trądzikowej zjawisko to niesie za sobą wyraźne zaostrzenie objawów trądziku zwykłego.

Osoby z cerą tłustą powinny zatem stosować w okresie zimy lżejsze kremy o mniejszej zawartości składników tłuszczowych niż osoby ze skórą suchą. Jednak nie mogą to być preparaty bardzo lekkie (np. żele lub tzw. emulsje oil-free). W zimniejsze dni wskazane są kremy półtłuste, a gdy temperatura zbliża się do zera, należy sięgać po preparaty nawilżające.


Dbaj o cerę

  • Podczas silnych mrozów unikaj kremów matujących, zwłaszcza zawierających alkohol. Zrezygnuj również z bardzo tłustych kremów, które mogą sprzyjać zatykaniu się porów i powstawaniu zmian trądzikowych.
  • Jeśli cerze tłustej towarzyszą problemy z naczynkami - miejscowo stosuj preparaty na naczynka i krem z filtrem o lżejszej konsystencji. Ten drugi powinno się aplikować na bardziej natłuszczający krem niezawierający filtrów.
  • W przypadku bardzo tłustej cery nie używaj do makijażu ciężkich fluidów. Jeśli twarz się bardzo świeci, przypudruj ją sypkim pudrem.

Regularne stosowanie kosmetyków ochronnych na zimę, odpowiednia pielęgnacja domowa, wzbogacenie diety w owoce, warzywa, czerwone mięso i brakujące witaminy wystarczy, by skóra pozostała w dobrej kondycji aż do wiosny.


Przestrzegaj zimowych zasad

  • Kremów ochronnych z filtrami używaj codziennie przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku.
  • Osoby z problemami naczynkowymi powinny ze szczególną troską chronić cerę przed nagłymi wahaniami temperatury.
  • Na zimowym spacerze warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych.
  • Po dniu spędzonym na mroźnym powietrzu stosuj grubą warstwę łagodzącego, odżywczego i nawilżającego preparatu.
  • W przypadku cery mieszanej warto używać jednocześnie dwóch rodzajów preparatów (do cery suchej na policzki i do cery tłustej na środek twarzy) lub odpowiednich kosmetyków do cery mieszanej.
  • Zimą nie zapominaj o pielęgnacji ust. Warto stosować pomadkę ochronną z witaminami, woskami i roślinnymi olejami.
  • Twarz jest bardziej narażona na przemarznięcie, jeżeli chodzisz bez czapki.
Autor: