Zielone zdrowie

Picie herbaty kojarzy nam się z Chinami i Japonią. Kultura związana z piciem herbaty przyjęła w obu krajach odmienne postaci, które wynikają z innego podejścia filozoficznego.

Picie herbaty kojarzy nam się z Chinami i Japonią. Kultura związana z piciem herbaty przyjęła w obu krajach odmienne postaci, które wynikają z innego podejścia filozoficznego.

Filozofia zielonego zdrowia

W Chinach picie zielonej herbaty jest kultem, życiową filozofią, pomaga uzyskać harmonię i spokój ducha, wspiera zdrowie. W Japonii narodziła się ceremonia parzenia herbaty związana z ascetyczną filozofią i estetyką buddyzmu zen, zwana Cha-no-yu, Droga Herbaty. Jest to sztuka, która odznacza się umiłowaniem piękna, kult oparty na adoracji piękna istniejącego pośród przyziemnych realiów codziennej egzystencji.

Obrzędy chińskie są dużo starsze od japońskich i wiążą się z taoizmem i konfucjanizmem oraz wierzeniami i praktykami różnych ludów zamieszkujących kontynentalne. Dziś w całych Chinach można napotkać rozliczne ceremonie picia herbaty charakterystyczne dla mniejszości narodowych, bo Chiny ulegały na przestrzeni wieków silnej regionalizacji.


Pij na zdrowie

Związki polifenolowe zawarte w herbacie działają jak delikatny środek pobudzający na serce i układ krwionośny oraz zapobiegają miażdżycy, pomagają w hamowaniu przejścia cholesterolu do krwiobiegu i zapobiegają tworzeniu się złogów. Obniża to ciśnienie krwi i zapobiega zwężaniu naczyń krwionośnych. Związki znajdujące się w herbacie mogą też zmniejszać ryzyko zachorowania na raka płuc, okrężnicy i skóry.

Herbata pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu poprzez pobudzenie pracy nerek i wątroby. Zwiększa się koncentracja, pobudza do działania umysł, wyostrza zmysł smaku i zapachu. Herbata zielona uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na fluor, wzmacniając tym samym kości i zabezpieczając zęby przed próchnicą. Ponadto reguluje procesy trawienne, dlatego często stosuje się ją w leczeniu schorzeń jelit.

Autor: Świat Zdrowia