Zgaga

Sporadycznie zgaga dotyka każdego, jednak jeżeli zdarza się częściej niż dwa razy w tygodniu,  trzeba skontaktować się z lekarzem.

Sporadycznie zgaga dotyka każdego, jednak jeżeli zdarza się częściej niż dwa razy w tygodniu,  trzeba skontaktować się z lekarzem.

Zgaga to stan zapalny wywołany cofaniem się kwaśnej treści soku żołądkowego do przełyku. Piekący ból promieniuje zwykle od nadbrzusza aż do gardła. Choroba opisywana jest jako refluksowo żołądkowo – przełykowa. Zgaga atakuje ludzi w różnym wieku, jednak nieporównanie częściej może zdarzyć się po 50 niż w młodości.


Główną przyczyną zgagi jest obżarstwo. Pieczenie odczuwamy zwykle po przejedzeniu oraz po spożyciu dań tłustych i mocno doprawionych. Powstawaniu zgagi sprzyja też alkohol i nikotyna. Przyczyną choroby u wielu osób może być też nadwaga. W tym przypadku ciśnienie w brzuchu jest większe i może wypychać pokarm do przełyku. Za chorobę odpowiedzialny jest mięsień – zwieracz znajdujący się na końcu przełyku. Jeżeli jest nieszczelny wówczas część treści żołądkowej z silnym kwasem solnym może przedostać się do przełyku. Przełyk jest delikatniejszy niż śluzówka żołądka i stąd pieczenie.

By uniknąć zgagi trzeba stosować dietę eliminującą potrawy tłuste, pikantne, które sprzyjają wytwarzaniu się w żołądku kwasów. Nie powinno się jeść również nadmiernych ilości słodyczy. Szkodliwa jest kawa i nadmiar napojów gazowanych, które rozdymają żołądek. Natomiast napoje z owoców cytrusowych zawierają sporo kwasów i spożyte w nadmiarze również mogą doprowadzić zjawiska refluksu, czyli cofania treści żołądkowej.

W przypadku sporadycznych ataków zgagi wystarczy wyeliminować jedną z podanych wcześniej przyczyn związanych zwykle z menu, by objawy ustały. Natomiast, jeśli ataki często powracają konieczny jest kontakt z lekarzem. W zależności od diagnozy możemy mieć zaordynowane kilka rodzajów leków:

- leki alkalizujące, które zmniejszają kwasowość treści żołądkowej

- leki powodujące zwiększenie napięcia mięśni przełyku, a tym samym jego uszczelnienie

- leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego

I choć część z tych preparatów jest w Polsce powszechnie reklamowana, warto ich zastosowanie skonsultować z lekarzem, ponieważ może się okazać, że zwalczamy inną przyczynę niż u nas występuje.

W niektórych, szczególnych przypadkach stosowane jest leczenie chirurgiczne polegające na uszczelnieniu granicy między przełykiem, a żołądkiem.

Autor: Daria Kaczmarek