Zestaw, który warto mieć w domu

Warto przyjąć zasadę, by co kwartał, najdalej co dwa robić porządki w domowej apteczce, uwzględniając zmiany pór roku i związane z nimi sezonowe dolegliwości. Tym razem podpowiadamy, co powinno znaleźć się w jesienno-zimowej apteczce.

Warto przyjąć zasadę, by co kwartał, najdalej co dwa robić porządki w domowej apteczce, uwzględniając zmiany pór roku i związane z nimi sezonowe dolegliwości. Tym razem podpowiadamy, co powinno znaleźć się w jesienno-zimowej apteczce.

Najpopularniejszą dolegliwością o tej porze roku jest zwykłe przeziębienie. Na tę sezonową przypadłość wiele osób ma domowe sposoby i próbuje się obejść bez leków. Jednak warto wspomóc organizm farmaceutykami, zwłaszcza jeśli wystąpiła i utrzymuje się gorączka. Leki przeciwgorączkowe zawierają zwykle paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Odpowiedni zapas przynajmniej jednego z tych preparatów powinien być w apteczce przez całą zimę.


Kaszel, katar, chore gardło

Jeśli kaszel jest suchy i męczący, trzeba zastosować preparaty zwiększające wydzielanie śluzu. Przy kaszlu wilgotnym należy sięgnąć po preparaty o działaniu wykrztuśnym, które usuwają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Można również zastosować syropy jednocześnie łagodzące kaszel suchy i ułatwiające odkrztuszanie przy kaszlu wilgotnym. Przy zakupie warto poradzić się farmaceuty.

Wśród leków na katar największym powodzeniem cieszą się krople do nosa. Zdaniem lekarzy, lepiej jednak zażywać preparaty w aerozolu lub w tzw. atomizerze, bo można bardziej precyzyjnie odmierzyć dawkę leku. W łagodzeniu bólu gardła najszybciej pomagają tabletki do ssania lub leki w aerozolu. Można też korzystać z płukanek.


Zatrucie i niestrawność

Może je wywołać zmiana menu czy wody (np. za sprawą wyjazdów do egzotycznych krajów), lecz także przejedzenie się, zbyt tłusta lub nieświeża potrawa. Czasem wystarczą krople żołądkowe. Gdy jednak doszło do ogólnego pogorszenia samopoczucia, nudności, biegunki, warto zażyć środek blokujący. Najlepszy będzie węgiel, gdyż pochłania szkodliwe toksyny. Nie należy go jednak przyjmować wraz z innymi środkami, lecz dopiero za jakiś czas, by nie wchłaniał także substancji leczniczych.


Alergia

Z reguły pomoże wapno. Można też sięgnąć po preparat przeciwalergiczny dostępny bez recepty. W aptekach jest obecnie bogaty wybór tych środków.


Zasłabnięcie i nadmierne zdenerwowanie

Do zasłabnięć dochodzi najczęściej w dusznym, ciasnym pomieszczeniu albo w wyniku zmęczenia. W takich przypadkach pomaga ssanie pastylek lub zażycie kropli i odpoczynek w przewiewnym miejscu. W przypadku dużego zdenerwowania najlepiej sięgnąć po łagodne środki ziołowe, które nie tylko łagodzą stres, ale pomagają zwalczyć bezsenność.


Oparzenia słoneczne

Skutki nieumiarkowanego korzystania ze słońca zimą bywają równie przykre jak latem. Dlatego warto stosować odpowiednie kremy ochronne. Natomiast po nadmiernym opalaniu lepiej niż kosmetyczne środki sprawdzają się farmaceutyki.


Kontuzje

Podczas zimowych zabaw i sportów, zwłaszcza w przypadku dzieci, dochodzi do zranień, niewielkich urazów, zwichnięć. Przydatne są wówczas plastry z opatrunkiem, wyjałowione kompresy z gazy, które można od razu położyć na ranę. Do dezynfekcji, poza ogólnie znanymi środkami, jak woda utleniona, spirytus salicylowy, można użyć specjalnych saszetek z gotowymi dezynfekującymi kompresikami. Ponadto warto mieć zwykły bandaż do opatrzenia rany i bandaż elastyczny do ewentualnego unieruchomienia kończyny.

Uwaga! W każdej apteczce powinny zawsze znajdować się nożyczki, by móc uciąć bandaż czy gazę. Z praktyki wynika, że nerwowe poszukiwanie czegoś do przecięcia opatrunków opóźnia i utrudnia opatrzenie rany.


Skręcenie stawu

To następstwo naciągnięcia lub naderwania aparatu wiązadłowo-torebkowego, spowodowane przez gwałtowny ruch. Najczęściej skręceniu ulegają stawy: skokowy, kolanowy oraz nadgarstka i palców rąk. Objawy to silny ból i obrzęk chorego miejsca, czasem także zasinienie skóry. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu stawu za pomocą bandaża elastycznego. Można łagodzić ból okładami, ale konieczny jest kontakt z lekarzem i przestrzeganie jego zaleceń.


Złamania

Zimowe złamania rąk czy nóg to najczęściej przypadłość narciarzy. Jeśli podejrzewamy złamanie, należy wezwać pogotowie. Jeśli nie ma takiej możliwości, to pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu dwóch sąsiadujących ze złamaniem stawów. Do usztywnienia złamanej nogi można użyć kijków narciarskich i elastycznego bandaża. Przy złamaniach ręki wystarcza jej unieruchomienie w temblaku lub przybandażowanie do klatki piersiowej. W każdym przypadku ważny jest jak najszybszy transport do szpitala.

Autor: Ewa Łuszczuk