Zemsta faraona - wakacyjna biegunka

Jak na złość dopada nas w najciekawszym miejscu podróży po Egipcie. Pojawiają się dreszcze, temperatura, osłabienie organizmu i wreszcie …biegunka. „Zemsta Faraona” potrafi zepsuć całe wakacje.

Jak na złość dopada nas w najciekawszym miejscu podróży po Egipcie. Pojawiają się dreszcze, temperatura, osłabienie organizmu i wreszcie …biegunka. „Zemsta Faraona” potrafi zepsuć całe wakacje.

Blisko 60 procent turystów wybierających się na wakacje do Egiptu choruje na biegunkę. Nie ma reguły, kto na nią zachoruje a kto nie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji organizmu, jego systemu immunologicznego. Możemy zachowywać ostrożność w przygotowywaniu posiłków i umiarkowanie w ich jedzeniu, jednak nie stanowi to 100% gwarancji naszego zdrowia. Mimo wszystko, dobrze jest stosować zdroworozsądkową zasadę „Cook it, peel it or leave it”, czyli „Ugotuj, obierz lub zostaw”.


Skąd się bierze wakacyjna biegunka?

Są trzy główne przyczyny, które powodują, że nasz organizm, w pewnym momencie, nie daje sobie rady i zaczyna protestować:

  • zmiana flory bakteryjnej – jedziemy na inny kontynent, gdzie w skutek odmiennego klimatu rozwinęły się inne mikroorganizmy. Niestety, dla naszego organizmu są one obce, a więc organizm starając się ich pozbyć zaczyna sprawiać nam niespodzianki.
  • zmiana menu – kuchnia egipska jest bardzo urozmaicona, pełna warzyw, owoców, orientalnych przypraw, których na co dzień nie używamy. Spragnieni nowości rzucamy się na potrawy, mieszamy je, przejadamy się do granic możliwości. Nic dziwnego, że nasz żołądek mówi stop. On potrzebuje czasu i umiarkowania.
  • przegrzanie organizmu – wysokie temperatury i słońce powodują, że mało się ruszamy; leżąc na plaży na wygodnym leżaku zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie zakładamy czapek, nie okrywamy się chustą. Nie bez przyczyny tubylcy tak często noszą czapeczki!


Objawy "Zemsty Faraona"

Trzeba pamiętać, że nie każda biegunka to "Zemsta Faraona". Często biegunka może być wywołana zwykłą niestrawnością, spowodowaną nieumiarkowaniem w jedzeniu i piciu lub popiciem smażonego na tłuszczu posiłku napojami gazowanymi lub bardzo zimnymi. Czasami biegunka może być wywołana przez potrawę smażoną na zjełczałym oleju.

„Zemsta Faraona” to biegunka spowodowana odmienna florą bakteryjną - nie zaś zatruciem pokarmowym! Najczęstszym objawem jest oddanie trzech płynnych stolców więcej niż trzy razy na dobę, skurcze jelit, ból brzucha, nudności, temperatura, dreszcze, zawroty głowy, a także wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.


Jak się ustrzec "Zemsty Faraona"?

• Przed każdym posiłkiem należy umyć ręce, gdy je się na ulicy i nie ma możliwości ich umycia, można nosić przy sobie mokre chusteczki, które dezynfekują i doskonale czyszczą dłonie.

• Urozmaicać posiłki stopniowo, czyli nie jeść już pierwszego dnia wszystkich serwowanych potraw.

• Nie wolno pić wody z kranu, należy pić wodę mineralną, najlepiej kapslowaną.

• Drinki pijemy bez lodu! Zwykle robiony on jest z wody z kranu, zamrażanie nie zabija bakterii.

• Przy zamawianiu potraw w restauracji powinno się unikać dań surowych lub niedogotowanych.

• Nie wolno pić surowego mleka, jedynie pasteryzowane.

• Myć dokładnie owoce, nawet te, które obiera się ze skóry.

• Myć lub obierać warzywa, a w szczególności te gruntowe.

• Należy unikać jedzenia na ulicy np. hot dogów, hamburgerów, kebabów, picia świeżo wyciśniętych soków.

• Unikać lodów i ciastek, które pochodzą od przygodnych sprzedawców.

• Uważać na herbatę z hibiskusa na zimno (nieprzegotowana woda).

• Po bogatym posiłku należy pić gorące napoje zamiast schłodzone.


Jak leczyć wakacyjną biegunkę?


1. W egipskiej aptece należy kupić Antinal, jest skuteczniejszy od polskich leków (np. Laperamidu), a na poważniejsze stany: Diax. Leki te są dostosowane do tych konkretnych bakterii i kosztują grosze. Biegunka jest tak częsta wśród turystów, że farmaceuci od razu wiedzą, o co chodzi. Leki przeciwbiegunkowe najlepiej zażyć przed jedzeniem - i nie zażywać profilaktycznie - dopiero wtedy, gdy poczujemy, że coś dzieje się z żołądkiem.

2. Należy uzupełniać płyny w organizmie, gdyż można się bardzo szybko odwodnić. Pić wodę mineralną, herbatę, unikać mleka i soków.

3. Alkohol nie pomaga na biegunkę, czy tez jej nie zapobiega. Co więcej może zaszkodzić, powoduje on dodatkowe odwodnienie organizmu, nie wspominając o innych ubocznych jego działaniach.

4. Należy jeść, by jeszcze bardziej się nie osłabić - najlepiej ryż, gotowane ziemniaki, słone krakersy, rosół.

5. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci. Jeśli stan nie unormuje się po dobie, należy jak najszybciej pójść do lekarza. Dzieci bardzo szybko odwadniają się.

6. Należy pamiętać, że większość leków łagodzi objawy biegunki, ale nie usuwa jej przyczyn. Także takie leki jak węgiel czy Loperamid, zmniejszające biegunkę i perystaltykę jelit, można zażyć np. podczas wycieczki autokarowej. Po powrocie należy zgłosić się do lekarza.

Fot. 123RF

Autor: DK/IH