Żegnaj pielucho! – witaj nocniku

Rozstanie dziecka z pieluchą często przebiega burzliwie. Płacz, siusianie w majtki, obrażanie się to normalna reakcja dziecka broniącego swojego dotychczasowego przywileju.

Rozstanie dziecka z pieluchą często przebiega burzliwie. Płacz, siusianie w majtki, obrażanie się to normalna reakcja dziecka broniącego swojego dotychczasowego przywileju.

Przetrzymywanie godzinami malucha na nocniku nie ma sensu. Ta częsta praktyka rodziców, tak naprawdę nic nie wnosi, powoduje u szkraba poczucie uwięzienia i przymusu. Pierwszym krokiem do nauki siusiania może być zamiana pieluszek na tetrowe – dzieci czują nagle dyskomfort w pieluszce, przez co zmienia się ich świadomość i pojawia potrzeba higieny.


Odpowiedni czas

Na wszystko jest odpowiednia pora – na porzucenie pieluchy również. Pamiętaj jednak, że to Twoje dziecko ją wybiera, nie Ty. Maluch musi być gotowy do nowych wyzwań i to nie tylko psychicznie także fizycznie. Większość dzieci umiejętność tę posiada między drugim a trzecim rokiem życia. Aby zorientować się, czy to już jest ten właściwy moment uważnie obserwuj malucha. Jeżeli przykuca, gdy zaczyna robić kupę, chowa się w kącie albo denerwuje, gdy ma ciężką pieluchę to znak, że czas zacząć naukę.


Pora roku

Najlepiej na porzucenie pieluchy wybrać lato. Dziecko może wtedy biegać z gołą pupą lub tylko w bawełnianych majtkach bez ryzyka infekcji. Nigdy nie ubieraj go w rzeczy, które się trudno zdejmuje, gdy pojawia się potrzeba siusiania musi szybko się rozebrać. Pamiętaj, by nauka korzystania z nocnika nie zbiegła się z innym stresującym wydarzeniem – pojawieniem się na świecie młodszego rodzeństwa, przeprowadzką. Szkrab musi skupić się na nauce, nic nie powinno go rozpraszać ani niepokoić.


Jaki nocnik

W sklepach jest wiele różnego typu nocników – świecących, wygrywających melodyjki… Dobra rada – kup kolorowy, ale najprostszy. Pozytywki i tak szybko się psują, a poza tym oszaleć można wysłuchując kilka razy dziennie piosenki o trzech świnkach. Załatwianie się to czynność fizjologiczna, normalna, fanfary nie są tu potrzebne. Pamiętaj też o tym, by nocnik stał w łazience a nie na środku pokoju czy w kuchni. Zagwarantuj dziecku intymność. Maluch musi nauczyć się chodzić do łazienki, robienie kupy przed telewizorem tylko go rozprasza. Wytłumacz mu, że każdy dorosły człowiek załatwia się w toalecie. Będzie dumny, że traktuje się go już jak dorosłego.


Instrukcja obsługi

Wytłumacz maluchowi, co powinien zrobić, gdy poczuje, że chce mu się siusiu. Przećwicz z nim to na misiach i lalkach. Zarówno przed snem, jak i po spaniu zawsze wyślij go na nocnik. Jeśli uda mu się zrobić siusiu chwal go, ale pamiętaj nigdy nie krzycz i nie każ, gdy mu się to nie uda. Dziecko potrzebuje czasem kilku miesięcy, by nauczyć się tej sztuki. Zawsze, gdy malec wstaje z nocnika myj mu rączki. To ważne, by wypracować u szkraba higieniczne nawyki.

Autor: Daria Kaczmarek