Zęby muszą być zdrowe.

Choroby zębów i zmiany w jamie ustnej mają wpływ na cały organizm.

Choroby zębów i zmiany w jamie ustnej mają wpływ na cały organizm.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie jest próchnica, czyli bakteryjny proces prowadzący do destrukcji twardych tkanek zęba, a w konsekwencji do całkowitej ich utraty.

W wielu narządach naszego organizmu, może dojść do tzw. „zakażenia odogniskowego”, czyli zmian chorobowych w różnych organach wywołanych przez bakterie i ich toksyny pierwotnie pochodzących z innego miejsca. W 80 proc. przypadków przyczyną są zaniedbane i nie leczone zęby - zarówno stałe jak i mleczne. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej nie dają większych dolegliwości dopóki mechanizmy obronne naszego organizmu wygrywają walkę z bakteriami. Antybiotykoterapia, niedobory witamin, nieprawidłowe odżywianie, choroby przewlekłe osłabiają system immunologiczny i sprawiają, że drobnoustroje migrują z prądem krwi infekując odległe narządy. Na zakażenie szczególnie narażone są wątroba, płuca, nerki, serce, stawy, gałka oczna, mózg i móżdżek.


Potencjalnymi ogniskami zakażenia w jamie ustnej są:
- Zęby z martwą miazgą lub zgorzelą
- Zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo
- Przewlekłe procesy zapalne w okolicy korzeni zębów (ziarniniaki i torbiele)
- Stany zapalne kości
- Pozostawione korzenie, zęby zatrzymane
- Patologiczne kieszonki przyzębne, ropnie

U pacjentów, u których potencjalnym ogniskom zakażenia towarzyszy zła higiena jamy ustnej dochodzi do tzw. bakteriemii samoistnej. Jest to proces o niewielkim nasileniu, ale o dużej częstotliwości. Rozprzestrzenianie się drobnoustrojów może następować w trakcie szczotkowania zębów, stosowania nici dentystycznych i irygatorów. Błona śluzowa może być również uszkadzana w czasie użytkowania protez ruchomych.

Nagły wzrost ilości bakterii i ich toksyn w krwiobiegu, głównie gronkowców i paciorkowców odpowiedzialnych za stany ropne w jamie ustnej, może być przyczyną posocznicy, czyli sepsy zębopochodnej.

Częstość występowania wzrasta w starszym wieku i przy współistnieniu innych chorób. Kliniczne objawy posocznicy są poważne. Dochodzi do zaburzeń krzepnięcia krwi, załamania równowagi metabolicznej, spadku ciśnienia, a nawet wstrząsu septycznego, którego konsekwencją mogą być groźne dla życia powikłania.

Obecność ognisk zębopochodnych stwarza największe zagrożenie dla serca. Prąd krwi transportuje bakterie w okolicę zastawek mięśnia sercowego powodując stany zapalne wsierdzia. Białka bakteryjne łączą się z płytkami krwi prowadząc do powstawania skrzepów oraz odkładania blaszek miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Proces ten prowadzi do rozwoju miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego, którego konsekwencją może być zawał serca.

Nie każdy stan zapalny w jamie ustnej powoduje takie skutki. Jednak niebezpieczeństwo takie istnieje szczególnie u dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony, więc wszystkie procesy chorobowe przebiegają znacznie szybciej niż u dorosłych.

Dlatego tak ważne są wizyty profilaktyczne u stomatologa i zgłaszanie się do gabinetu, gdy tylko podejrzewamy, ze mamy jakieś ogniska zakażenia w jamie ustnej.


Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na:
- zapalenie wsierdzia
- chorobę reumatyczną
- zapalenie nerek
- cukrzycę

Autor: Magdalena Szczepaniak, Magdalena Krowicka