Zdrowa chemia, czyli antyoksydanty

Sekret starzenia się naszego organizmu tkwi w nas samych i to już na poziomie komórkowym. Głównym wrogiem są wolne rodniki, które przyspieszają ten proces. Ratunkiem stają się przeciwutleniacze, ale pod warunkiem, że będziemy wiedzieć, gdzie ich szukać.

Sekret starzenia się naszego organizmu tkwi w nas samych i to już na poziomie komórkowym. Głównym wrogiem są wolne rodniki, które przyspieszają ten proces. Ratunkiem stają się przeciwutleniacze, ale pod warunkiem, że będziemy wiedzieć, gdzie ich szukać.

Czym jest zjawisko oksydacji?


Oksydacja to przemiana metaboliczna polegająca na utlenianiu. W jej wyniku powstają wolne rodniki, których nadmiar w organizmie jest szkodliwy. Wolne rodniki uszkadzają błonę komórki, odpowiadają za wiele chorób i wpływają na proces starzenia się organizmu. Na oksydację, a więc powstawanie wolnych rodników, wpływają m.in.: promieniowanie słoneczne, alkohol, nikotyna, zanieczyszczone środowisko oraz nieprawidłowa dieta obfita w tłuszcze zwierzęce i konserwanty.


Zatem antyoksydanty zawarte w pożywieniu i kremach to składniki, które pozwalają nam reperować skutki oksydacji?


Dokładnie. To witaminy A, E, C, beta-karoten, a również składniki mineralne i enzymy.


Przeciwutleniacze znajdziemy np. w pożywieniu. Ale czy to wystarcza?


To prawda, że właściwie dobrana dieta będzie bogata w antyoksydanty i inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co przełoży się na dobry wygląd i samopoczucie. Natomiast kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym zostały opracowane w celu wychwytywania i neutralizowania wolnych rodników wytwarzanych przez skórę. Miejscowe antyoksydanty, jak witamina C, muszą mieć postać umożliwiającą ich wykorzystanie przez skórę. Witamina ta powinna zatem być stabilna i wysoce stężona, musi także cechować się neutralnym odczynem pH. Szeroko zakrojone badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do opracowania technologii wytwarzania składników zawierających witaminę C o obojętnym pH, pokrytych askorbianianofosforanem magnezu w celu stabilizacji. Uzyskano również najwyższy poziom penetracji do skóry w postaci cząsteczkowej, która jest najlepiej wykorzystywana przez komórki skóry. W połączeniu z najnowszymi peptydowymi czynnikami wzrostu zapewnia to dostarczenie skórze najnowocześniejszego rodzaju terapii w celu ochrony przed wolnymi rodnikami i uszkadzającymi ją procesami zachodzącymi podczas starzenia się.


Czy to prawda, że osoby palące papierosy potrzebują większych dawek przeciwutleniaczy?


Z pewnością powinny one zwrócić szczególną uwagę na środki pielęgnacyjne z zawartością witaminy C, żeby chociaż częściowo zneutralizować szkodliwe działanie nikotyny na skórę. Jak wiadomo kosmetyki działają na powierzchni skóry i tuż pod nią, a procesy starzenia i wszelkich zmian zachodzą głęboko w tkankach... Młody wygląd zależy od wielu czynników, takich jak: właściwa dieta, sen, czynny wypoczynek i pielęgnacja. Nie powinniśmy zatem rezygnować z żadnej formy dbania o młodość, zarówno ciała, jak i ducha. Nowoczesna kosmetyka jest nam w tym bardzo pomocna, daje ogromne możliwości, nie bójmy się więc z tego korzystać.


Antyoksydanty w kosmetykach


Witamina E (tokoferol) - spowalnia starzenie się skóry wywołane słońcem, najlepsze w połączeniu z wit. C.


Witamina C (kwas askorbinowy) - ma ochronny wpływ na przeciwdziałanie promieniowaniu UVA i UVB. Wspomaga działanie filtrów w kremach ochronnych do opalania się. Zastosowana na powierzchnię skóry spłyca zmarszczki.


Zielona herbata - polifenole obecne w zielonej herbacie mają właściwości nie tylko antyoksydacyjne, ale także przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Stosowanie naskórne polifenoli z zielonej herbaty hamuje procesy nowotworowe, redukuje rumień, uszkodzenia DNA oraz wspomaga układ odpornościowy.


Pestki winogron (Vitis vinifera) - bogate we flawonoidy, o silnych zdolnościach do zmiatania wolnych rodników. Ekstrakt z pestek winogron jest silniejszy od witamin C i E.


Genisteina - jest izoflawonoidem obecnym w soi. Hamuje uszkodzenia DNA, stosowana na powierzchnię skóry chroni ją także przed uszkodzeniami promieniowania UVB. Wykorzystywana w kremach z filtrami do opalania, nawilżających i innych preparatach odmładzających skórę.


Nikotynoamid - aktywna biologicznie forma witaminy B3. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, depigmentacyjne oraz immunomodulacyjne. Poprawia teksturę i barwę skóry, redukuje zmarszczki, a także hiperpigmentację.

Autor: Renata Mazurowska