Zatrzymać czas – dermokosmetyki

Dzięki kosmetykom oszukujemy czas. W tym drobnym oszustwie pomagają nam kosmetolodzy, lekarze, biolodzy i chemicy. Dzięki nim mamy dziś dermokosmetyki, substancje z pogranicza medycyny i kosmetologii.

Dzięki kosmetykom oszukujemy czas. W tym drobnym oszustwie pomagają nam kosmetolodzy, lekarze, biolodzy i chemicy. Dzięki nim mamy dziś dermokosmetyki, substancje z pogranicza medycyny i kosmetologii.

Z medycznego punktu widzenia kosmetyki mają przede wszystkim charakter ochronny, prewencyjny, a dopiero potem leczniczy i terapeutyczny. Dermokosmetyki, czyli kosmetyki dermatologiczne są preparatami z pogranicza nauk medycznych i kosmetycznych. Bywają stosowane nie tylko do upiększania, ale i leczenia, zwłaszcza w przypadku różnych problemów skórnych (np. atopowego zapalenia skóry). Są bezbarwne, bezzapachowe i pozbawione substancji, które mogą wywołać uczulenie czy podrażnienie skóry.

Dermokosmetyki produkuje się w sterylnych warunkach, proces ich powstawania przypomina w rzeczywistości procesy stosowane przy produkcji leków. Ich bazę stanowią często wody termalne, a dzięki zawartości oligoelementów (selen, mangan, żelazo, miedź, srebro, cynk, itd.) działają przeciwzapalne i ochronnie. Nie każdy dermokosmetyk jest dla nas, jego wybór zależy od: typu cery, kondycji skóry, pory roku, prowadzonego trybu życia oraz istniejących problemów skórnych. O tym, jaki preparat powinniśmy wybrać zadecydujmy wspólnie z kosmetyczką, dermatologiem czy farmaceutą. Pamiętajmy, że źle dobrany może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Trzeba też uważać, jakiej firmy krem kupujemy, niektóre wykorzystują to określenie jako chwyt marketingowy, zaś za oferowanymi przez nie produktami, nie kryje się nic poza zwykłym kremem.


Kosmetyki contra dermokosmetyki

Czym się różnią od zwykłych kosmetyków, kupowanych w drogeriach? Przede wszystkim mają większe stężenia składników aktywnych, działają pielęgnacyjnie i leczniczo, są hipoalergiczne, pomagają w leczeniu wielu schorzeń skóry. Preparaty testowane są in vitro i in vivo pod nadzorem dermatologicznym a ich skuteczność i bezpieczeństwo używania potwierdzone jest licznymi badaniami lekarskimi i laboratoryjnymi. Dlatego też kupimy je raczej w aptece niż zwykłej drogerii.


Co jest w środku?

Substancje czynne dermokosmetyków można podzielić na siedem grup:


1.Witaminy

a) retinoidy są to naturalnie powstające pochodne witaminy A i jej bezpośrednie metabolity (retinol, retynal, estry retinylu i kwas retinowy). Posiadają one działanie głównie złuszczające ale także podrażniające i stosowane są w leczeniu: trądziku, łuszczycy, rogowacenia starczego, uszkodzeń słonecznych, przebarwień i starzenia się skóry,
b) witamina E - ma działanie antyoksydacyjne i fotoochronne,
c) witamina C – to antyoksydant pochodzenia naturalnego, posiada działanie ochronne,
naprawcze, przeciwzapalne, rozjaśniające przebarwienia. Jest także niezbędna do syntezy kolagenu
d) witamina z grupy B - preparaty z ich zawartością powodują m.in.: zwiększenie bariery ochronnej, nawilżenie, poprawę wyglądu i kondycji skóry.


2. Lipidy

- odbudowują barierę ochronną skóry (pomocne są w atopowym i kontaktowym zapaleniu skóry, łuszczycy, starzeniu się skóry, popromiennym zapaleniu skóry, oparzeniach).


3. Substancje roślinne o działaniu:

- antyoksydacyjnym: soja, kurkumina, sylimaryna, piknogenol
- przeciwzapalnym: miłorząb japoński, zielona herbata
- wygładzającym i łagodzącym: opuncja figowa, aloes, allantoina, oczar wirginijski, papaja
- uszczelniającym naczynka: ziele ruty, arnika


4. Metale np. cynk i miedź:

- goją uszkodzoną skórę


5. NMF (naturalny czynnik nawilżający):

- odpowiedzialny za utrzymanie nawilżenia


6. Składniki rozjaśniające skórę:

a) hydrochinon (związek fenolowy)
- terapia przebarwień, hiperpigmentacji pozapalnych
b) naturalne składniki rozjaśniające stosowane w zaburzeniach związanych z hiperpigmentacją:
- kwas kojowy, ekstrakt z lukrecji, mącznica i arbutyna, morwa, soja, melatonina, kwas azelainowy, kwas glikolowy i inne.


7. Środki złuszczające:

a) AHA (alfa-hyroksykwasy)
- kwas glikolowy
- kwas mlekowy
- kwas winowy
- kwas cytrynowy
b) BHA (beta-hydroksykwasy)
- kwas salicylowy


Dermokosmetyki, dzięki swoim właściwościom, z powodzeniem mogą być stosowane do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt oraz kobiet w ciąży (nie występuje ryzyko podrażnień). Warto po nie sięgnąć w celu ochrony skóry przed starzeniem, a także stosować na co dzień, żeby ustrzec się poparzeniem czy podrażnieniem spowodowanym słońcem.


Lista chorób skórnych i drobnych dolegliwości z cerą, w których dermokosmetyki sprawdzają się najlepiej:

1. Atopowe zapalenie skóry
2. Skóra sucha, wrażliwa, odwodniona
3. Zmiany na skórze związane z hiperpigmentacją o różnej etiologii (działanie rozjaśniające)
4. Trądzik pospolity (działanie przeciwłojotokowe)
5. Trądzik różowaty
6. Skóra płytkounaczyniona (działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych)
7. Pielęgnacja skóry pacjentów po radioterapii, leczeniu sterydami
8. Fotoprotekcja
9. Problemy związane z łupieżem i łuszczycą
10. Różnego rodzaju egzemy

Autor: Daria Kaczmarek