Zatrute warzywa

W Niemczech jest 10 śmiertelnych ofiar zakażenia bakterią EHEC. W Polsce nie odnotowano przypadków zakażeń powiązanych z zatruciami z Niemiec.

W Niemczech jest 10 śmiertelnych ofiar zakażenia bakterią EHEC. W Polsce nie odnotowano przypadków zakażeń powiązanych z zatruciami z Niemiec.

Niemieckie władze sanitarne poinformowały, że wraz ze śmiercią kolejnych czterech osób zakażonych bakterią EHEC liczba jej ofiar wzrosła do dziesięciu. Ostatnią ofiarą zakażenia groźnym szczepem pałeczki okrężnicy Eschericha coli jest 84-letnia kobieta, która zmarła w sobotę rano w Lauenburgu, w Szlezwiku-Holsztynie na północy Niemiec - podało Ministerstwo Zdrowia tego landu.

"Zakładamy jako pewnik, że wzrośnie liczba osób, które ciężko zachorowały" - oświadczył z kolei rzecznik Ministerstwa Spraw Socjalnych Dolnej Saksonii, sąsiedniego landu, również poważnie dotkniętego zakażeniami bakterią.

Niemieckie władze sanitarne ostrzegły, że jeszcze nie nastąpił kulminacyjny punkt rozszerzania się infekcji i wzywają ludność, zwłaszcza północnych Niemiec, do jak najściślejszego przestrzegania higieny.

W ciągu tygodnia zgłoszono w Niemczech 800 potwierdzonych przypadków choroby, jak i podejrzeń infekcji - podano w piątek. Obecność EHEC mikrobiolodzy z Hamburga stwierdzili w ogórkach sałatkowych importowanych z Hiszpanii i sprzedawanych na targu w tym mieście.

"W Polsce nie odnotowano przypadków zakażeń powiązanych z zatruciami z Niemiec, obecnie nie ma zagrożenia. Z tego co wiem, do Polski nie są importowane warzywa z północnych Niemiec, jednak nie można wykluczyć, że ktoś przywiezie je na własną rękę" - poinformował w poniedziałek zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand.

Autor: Świat Zdrowia, PAP