​Zasilany ze smartfona e-tatuaż zmierzy czynność serca

Elektroniczny „tatuaż” wykonano z elastycznego, lekkiego materiału – ultracienkie urządzenie może nieprzerwanie monitorować pracę serca i jest dokładniejsze niż istniejące elektrokardiografy.

Elektroniczny „tatuaż” wykonano z elastycznego, lekkiego materiału – ultracienkie urządzenie może nieprzerwanie monitorować pracę serca i jest dokładniejsze niż istniejące elektrokardiografy.

E-tatuaż opracowali inżynierowie z Uniwersytetu Teksańskiego, którzy już od jakiegoś czasu pracują nad technologiami bazującymi na grafenie. To nie pierwsze tego typu urządzenie – wcześniej testowano już cienki, elektroniczny termometr naklejany na skórę.


E-tatuaż wykrywający choroby serca

Urządzenie jest tak lekkie i elastyczne, że bez problemu można je umieszczać na sercu przez dłuższy czas bez żadnego dyskomfortu. Mierzy zdrowie serca na dwa sposoby, pobierając jednocześnie odczyty elektrokardiografu i sejsmokardiografu. Elektrokardiogram (EKG) jest metodą, która rejestruje tempo aktywności elektrycznej wytwarzanej za każdym razem, gdy bije serce. Sejsmokardiografia (SCG) to technika pomiaru wykorzystująca wibracje klatki piersiowej związane z uderzeniami serca.


Elektroniczny tatuaż vs tradycyjne badanie EKG

E-tatuaż wykonano z piezoelektrycznego polimeru zwanego fluorkiem poliwinylidenu i dodatkowo wyposażono w technologię cyfrowej korelacji obrazu 3D. Co prawda sam pomiar EKG nie jest wystarczająco dokładny, aby określić stan serca, ale w połączeniu z SCG daje już bardzo szczegółowy obraz czynności serca.


Urządzenie ma istotną przewagę nad tradycyjnymi metodami - zazwyczaj badanie EKG wykonuje się w przychodni lekarskiej – konieczne jest więc udanie się do gabinetu lekarskiego, gdzie praca serca może być monitorowana tylko przez kilka minut. E-tatuaż można nosić przez kilka dni, zapewniając ciągłe monitorowanie serca – podobnie jak w przypadku badania Holtera, tylko o wiele wygodniej. Ponadto w przypadku e-tatuażu możliwe jest wyświetlenie bicia serca w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona.


Obecnie inżynierowie z uniwersytetu w Teksasie pracują nad nowoczesnymi metodami bezprzewodowego zasilania e-tatuażu i ulepszeniem procesu gromadzenia danych przez urządzenie.


Czytaj też:

źródło/fot.: The University of Texas at Austin

Autor: Jacek Krajl