Zapalenie zatok

Podobno leczony katar trwa siedem dni, nieleczony zaś tydzień. Jeśli jednak zaniedbasz infekcję, możesz cierpieć z powodu zapalenia zatok.

Podobno leczony katar trwa siedem dni, nieleczony zaś tydzień. Jeśli jednak zaniedbasz infekcję, możesz cierpieć z powodu zapalenia zatok.

Zatoki przynosowe są to jamy powietrzne znajdujące się w kościach czaszki przylegających do nosa. Wyściela je błona śluzowa cieńsza niż w jamie nosowej.


Zatkane zatoki

W czasie infekcji górnych dróg oddechowych obrzęknięta błona śluzowa może zatkać ich ujścia. Są one stosunkowo wąskie. Połączenia między nimi a jamą nosową mają zaledwie 1-3 mm. Kiedy ujście zatoki jest zatkane, dochodzi do absorbowania tlenu z zamkniętej jamy zatoki, na skutek czego powstaje podciśnienie. Gdy utrzymuje się ono dłużej, zatoka może wypełnić się przesiękiem z błony śluzowej, co stwarza warunki do rozwoju bakterii.

Tworzy się wówczas większy obrzęk błony śluzowej i nadciśnienia w zatoce. Zarówno podciśnienie, jak i nadciśnienie w zatokach powodują przykre dolegliwości. Zatkane zatoki czołowe najczęściej objawiają się bardzo silnymi bólami głowy oraz nieprzyjemnym uciskiem między oczami.


Dodatkowe badania

Na zapalenie zatok możesz zachorować po przebytym przeziębieniu, zakażeniu gardła, alergicznym nieżycie nosa, zakażeniu zęba, a także przy zaburzeniach funkcji układu odpornościowego. Często lekarze kierują pacjentów, którzy cierpią z powodu silnych bólów głowy, na zdjęcie rentgenowskie zatok. Badanie to ma na celu sprawdzenie, czy w zatokach szczękowych lub czołowych gromadzi się płyn. Zdjęcie rentgenowskie pozwala wykluczyć zniszczenia kostne, które mogą być spowodowane procesem nowotworowym. Trzeba jednak pamiętać, że jest to badanie dodatkowe. Nie jest decydujące dla postawienia diagnozy.

Dużo dokładniejszą metodą oceny zatok przynosowych jest tomografia komputerowa. Bardzo ważne jest badanie laryngologiczne, które pozwala postawić właściwą diagnozę oraz zaproponować odpowiednie leczenie. Uznawana za "złoty standard" w rozpoznaniu bakteryjnego zapalenia zatok biopsja zatok jest zabiegiem bolesnym i obarczonym ryzykiem dodatkowego zakażenia.

Zapalenie zatok objawia się bólem w obrębie twarzy, niedrożnością dróg oddechowych ropną wydzieliną z nosa. A dodatkowo gorączką, utratą węchu i uczuciem nabrzmienia twarzy. Choć ból głowy uznawany jest przez pacjentów za jeden z głównych objawów zapalenia zatok, to przy postawieniu diagnozy lekarz bierze pod uwagę też inne dolegliwości. Mało specyficzne objawy zapalenia zatok przynosowych to także przykry zapach z ust, uczucie zmęczenia, ból ucha oraz kaszel.


Pomocne inhalacje

W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok zazwyczaj stosowane są antybiotyki, czasem niezbędne jest usunięcie płynu z chorej zatoki. Przewlekłe zapalenie zatok jest leczone farmakologicznie lub operacyjnie. Duże znaczenie ma też leczenie wspomagające, które pozwala zmniejszyć obrzęk błony śluzowej. Pomocne bywa stosowanie inhalacji czy aerozoli donosowych. Ważne jest także podawanie leków miejscowo zmniejszających przekrwienie błony śluzowej oraz preparatów wykrztuśnych.

Warto też pamiętać o profilaktyce. Zwłaszcza w okresie zimowym należy uważać, aby się nie przeziębić. Ważny jest odpowiedni ubiór, na tzw. cebulkę. Częsta zmiana temperatur może sprzyjać infekcji. Pamiętajmy też, że odpowiednio wczesne podjęcie leczenia może uchronić nas przed rozwojem choroby.

Autor: lek. Jacek Kotapski