Zapalenie oskrzeli

Jest chorobą układu oddechowego i najczęściej atakuje zimą. Rozróżnia się dwa typy zapalenia oskrzeli - ostre i przewlekłe. Jak je rozpoznać?

Jest chorobą układu oddechowego i najczęściej atakuje zimą. Rozróżnia się dwa typy zapalenia oskrzeli - ostre i przewlekłe. Jak je rozpoznać?

Ostre zapalenie oskrzeli

Przyczyną są głównie zakażenia wirusami i bakteriami. - Najczęściej infekcja spowodowana jest wirusami wywołującymi przeziębienia i grypę, ale u dzieci mogą je wywołać także wirusy odry, ospy wietrznej czy różyczki. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zapalenia jest palenie tytoniu, zarówno czynne jak i bierne, nagłe zmiany temperatury otoczenia, zanieczyszczenie środowiska i złe warunki atmosferyczne – mówi dr n. med. Alicja Klich-Rączka.

O jego występowaniu sygnalizują zazwyczaj: gorączka, dreszcze, bóle mięśni i złe samopoczucie. Kaszel, w początkowej fazie suchy, następnie pojawia się z odkrztuszaniem wydzieliny. Na początku ma ona kolor biały (tzw. śluzowa), po czym zmienia się w żółtą lub zieloną (ropna). Przy oddychaniu w klatce piersiowej mogą wystąpić, pieczenie i ból, a także, rzadko, może pojawić się krwioplucie. Zwykle objawom tym towarzyszą katar i ból gardła.

Leczenie polega na odpoczynku, zakazie palenia tytoniu, inhalacjach nawilżających drogi oddechowe i przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych czy przeciwwirusowych. W przypadku zakażeń bakteryjnych lekarz przepisuje antybiotyki.


Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Spowodowane jest paleniem tytoniu, zanieczyszczeniem powietrza oraz częstymi infekcjami wirusowymi. Ta postać zapalenia oskrzeli może występować samoistnie lub towarzyszyć alergii, astmie czy obduracyjnej chorobie płuc.

Objawia się zazwyczaj porannym kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, świstami w klatce piersiowej oraz spadkiem wskaźnika Tiffneau-Pinellego (FEV1/VC) w badaniu spirometrycznym. O przewlekłym zapaleniu oskrzeli mówimy, gdy stan zapalny błony śluzowej oskrzeli utrzymuje się przez większość dni w trzech miesiącach roku przez dwa kolejne lata.

Proces leczenia polega na zaprzestaniu palenia, doraźnym leczeniu infekcji i stosowaniu leków rozszerzających oskrzela, a w okresie zaostrzenia dolegliwości stosowaniu antybiotykoterapii.

Ostre zapalenie oskrzeli najczęściej nie przechodzi w przewlekłe. - Choroba ta zwykle ustępuje bez powikłań. Jednak u niektórych osób może dojść do odoskrzelowego zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej i krwioplucia. Powtarzające się ostre epizody zapalenia oskrzeli mogą prowadzić do przewlekłego procesu zapalnego w oskrzelach – dodaje dr n. med. Alicja Klich-Rączka.

Autor: Oprac.AŁ