Zapachy natury. Aromatoterapia w domu.

Aromaterapia znana jest od tysięcy lat, kiedy to ludzie odkryli, że olejki eteryczne mają wyjątkową zdolność zwalczania mikroorganizmów, bakterii, wirusów i grzybów.

Aromaterapia znana jest od tysięcy lat, kiedy to ludzie odkryli, że olejki eteryczne mają wyjątkową zdolność zwalczania mikroorganizmów, bakterii, wirusów i grzybów.

Dziś aromaterapia zaliczana jest do metod medycyny naturalnej. Opiera się na zastosowaniu terapeutycznych właściwości roślin i wykorzystywaniu odpowiadających im olejków eterycznych. Te ostatnie mogą być przez nas wdychane (inhalacje) lub trafiać do naszego organizmu przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki).

Sam termin wszedł po raz pierwszy do słowników dzięki francuskiemu aptekarzowi i chemikowi Rene Maurice’owi Gattefosse’owi, który opublikował książkę pod tym właśnie tytułem w 1928 r. A wszystko dzięki przypadkowi. Pracując w swoim laboratorium farmaceuta dotkliwie poparzył się i odruchowo włożył rękę do miski z jakąś cieczą. Poczuł ulgę, a rana goiła się niezwykle szybko.

Płynem tym był naturalny olejek lawendowy. Ten wypadek uzmysłowił mu, że właściwości naturalnego olejku są znacznie większe niż antyseptyków chemicznych stosowanych w tych samych produktach. Natomiast rzeczywistym odkrywcą aromaterapii był arabski lekarz Abu Ali Ibn Sina – największy lekarz świata Islamu, żyjący w latach 980-1037 n.e. To on odkrył metodę destylacji olejków eterycznych.

Aromaterapia zdobyła popularność nie tylko ze względu na to, że jest prostą i bardzo przyjemną metodą. Myli się ten, kto sądzi, że chodzi w niej tylko o rozkoszowanie się pięknymi zapachami. Aromaterapia potrafi łagodzić dolegliwości fizyczne i psychiczne człowieka, a jej głównym celem jest przywracanie równowagi ciała i umysłu oraz wspomaganie i stymulowanie własnych, naturalnych sił obronnych organizmu.

Aromaterapia jest znakomitym antidotum na stresy, napięcia czy bezsenność wynikające ze współczesnego stylu życia. Dodatkowo terapia z udziałem naturalnych olejków eterycznych może uzupełniać inne metody leczenia. I tak na kaszel, przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych polecane są olejki eukaliptusowy, sosnowy, pachtowy, z drzewa herbacianego, rozmarynowy i goździkowy. Na bóle zaś miętowy, lawendowy, jałowcowy oraz eukaliptusowy. Cellulitis pomoże zwalczyć olejek cyprysowy, geraniowy, grejpfrutowy, jałowcowy, z kopru włoskiego oraz paczulowy, zaś bezsenność lawendowy, sandałowy, melisowy, cytrynowy i jałowcowy.


Bezpieczna aromaterapia

- Używaj tych olejków, których zapach najbardziej ci odpowiada.

- Przygotowując mieszankę zapachową, nie mieszaj więcej niż pięć olejków eterycznych.

- Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.

- Nie nakładaj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu używaj
naturalnych olejów nośnikowych (np. jojoba, oliwa z oliwek, avocado).

- Przed rozpoczęciem zabiegu aromaterapeutycznego wykonaj test uczuleniowy. Kroplę olejku rozpuść w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem lub na mostku. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się zaczerwienienie, rumień, wypryski, podrażnienie lub swędzenie oznacza to, iż możesz stosować dany olejek.

- Podczas kąpieli aromaterapeutycznej nie myj ciała płynami pianotwórczymi, związki chemiczne w nich zawarte mogą negatywnie reagować z olejkiem.

- Należy ostrożnie stosować je u małych dzieci, osób skłonnych do uczuleń i kobiet w ciąży.

- Jeżeli używasz olejków cytrusowych, uważaj na słońce i solarium.

- Olejki należy przechowywać w chłodnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Pojemnik z olejkiem powinno się zakręcać bezpośrednio po jego użyciu.

- Nie dopuszczaj do kontaktu olejku z oczami.

- Dla własnego bezpieczeństwa stosuj olejki posiadające atesty.

Autor: Oprac. SW