Zapach mięty

Ma szczególne wartości zdrowotne. Oprócz bogactwa składników aromatycznych, małe zielone miętowe listki zawierają m.in. karoten, rutynę, witaminy C i A, żelazo, potas, wapń i magnez.

Ma szczególne wartości zdrowotne. Oprócz bogactwa składników aromatycznych, małe zielone miętowe listki zawierają m.in. karoten, rutynę, witaminy C i A, żelazo, potas, wapń i magnez.

Mięta pieprzowa powstała ze zmieszania się dwóch gatunków: mięty nadwodnej i mięty zielonej. W Polsce często bywa mylona z miętą dziko rosnącą. Odmiany te można odróżnić po smaku - mięta dzika ma smak szczypiący, a mięta pieprzowa chłodzący.


W kuchni i nie tylko

Olejek miętowy zawierający mentol, uzyskiwany z mięty pieprzowej, wykorzystywany jest do wyrobów słodyczy, ciast, leków, perfum i tytoniu. Z liści mięty zielonej korzysta się do produkcji przypraw oraz dodatków aromatyzujących w gumach do żucia i pastach do zębów. W kuchni, ze względu na swój charakterystyczny smak i aromat, służy jako przyprawa do potraw. Dodawana jest do deserów, sałatek i sosów. Bardzo często spożywana po prostu w postaci herbaty.


Mięta na zdrowie

Napar z mięty pobudza trawienie i poprawia apetyt. Mięta pomóc może również w skurczach żołądka, kolce jelitowej oraz chorobach wątroby i dróg żółciowych. Łagodzi objawy Zespołu Jelita Drażliwego. Ma też działanie rozkurczowe i pomaga w bólach menstruacyjnych. Ze względu na działanie uspokajające wykorzystać ją można w leczeniu bezsenności, migreny, nerwobóli i drgawek nerwowych. Charakteryzuje się właściwościami dezynfekującymi i lekko znieczulającymi.

Napar z mięty może być stosowany na obrzęki, owrzodzenia, bóle ucha oraz do płukania ust w stanach zapalnych jamy ustnej. Przy nieżytach oskrzeli i gardła używana jest do inhalacji. Podczas leczenia przeziębienia rozrzedza śluz i działa łagodząco na bolące gardło. Napar mięty również może być stosowany jako środek wiatropędny oraz żółciopędny.

Mięta wykorzystywana jest od setek lat. Od samego początku przypisywano jej niezwykłe właściwości. Twierdzono, że napary z mięty odganiają złe myśli, a mięta zawiązana na supełki w jedwabiu i włożona do łóżka zapewnia wierność małżeńską.

Autor: Oprac.AŁ