Zanokcica a zastrzał

Obie dolegliwości wywołane są przez bakterie i występują na palcach. Jak rozpoznać i leczyć zanokcicę oraz zastrzał?

Obie dolegliwości wywołane są przez bakterie i występują na palcach. Jak rozpoznać i leczyć zanokcicę oraz zastrzał?

Zanokcica

Zanokcica to zakażenie tkanek u osadzenia podstawy paznokcia. Zmiany zapalne wywołane są przez bakterie – gronkowce i paciorkowce. Za przyczynę zanokcicy przewlekłej uważa się zakażenia grzybicze. Zanokcica często powstaje w wyniku urazu opuszki palca, spowodowanym naderwaniem paznokcia. Może to być następstwem źle przeprowadzonego manikiuru. Zanokcica może występować przy grzybicy paznokcia lub paznokciach wrastających.


Objawy

Na początku występuje zaczerwienienie wału paznokciowego i niewielki ból. Z czasem zarówno ból, jak i zaczerwienienie nasilają się, a do objawów dołącza obrzęk tkanki. Przez naskórek uwypukla się bolesny pęcherzyk, który wypełniony jest żółtawą ropą. Nieleczona zanokcica może rozwijać się poza obręb wału paznokciowego, atakując macierz pod paznokciem i tkanki leżące głębiej.


Leczenie

Przeciwdziałanie zaczerwienieniu i obrzękom polega na moczeniu paznokci w specjalnych środkach łagodzących (można również używać w tym celu wodę z szarym mydłem), kilka razy dziennie. Jeśli pod skórą wału paznokciowego występuje ropa, konieczna może być interwencja chirurga. Oczyści on zaropiałe miejsce, nacinając pęcherz. W przypadku, gdy zaropiałe są również tkanki paznokcia, chirurg prawdopodobnie wytnie w paznokciu „okienko” (ewentualnie część paznokcia lub cały), przez które ropa będzie mogła się wydostać. Najprawdopodobniej zastosuje też terapie antybiotykami.


Zastrzał

Spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym. Jest to ropień powstały w wyniku ukłucia zanieczyszczoną igłą, drzazgą czy kolcem róży. Pojawia się zazwyczaj 2-3 godziny po ukłuciu, najczęściej na palcach dłoni, rzadziej na palcach stóp. Stan zapalny bardzo szybko przenosi się do tkanek położonych głębiej.


Objawy

Występuje zaczerwienienie połączone ze wzrostem temperatury palca. Towarzyszy temu obrzęk i napięcie skóry. W miejscu zakażenia pojawia się pulsujący ból. Rozróżnia się zastrzał ścięgnisty i kostny. Ten pierwszy charakteryzuje się również przykurczem palca, który trudno jest wyprostować. Zastrzał kostny natomiast zazwyczaj rozwija się w paliczku końcowym.


Leczenie

Przy zastrzale ścięgnistym konieczna jest szybka interwencja w postaci nacięcia. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniu ścięgien i postępującemu zakażeniu. Dodatkowo stosowana jest antybiotykoterapia. Przy zastrzale kostnym zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię celową oraz unieruchomienie.

Autor: Oprac.AŁ