Zanim kupisz krem, czyli sprawdź rodzaj swojej skóry

Nawet najdroższy krem nie sprawdzi się, jeśli nie dobierzemy go odpowiednio do typu cery. Dlatego sprawdź, jaki masz rodzaj skóry.

Nawet najdroższy krem nie sprawdzi się, jeśli nie dobierzemy go odpowiednio do typu cery. Dlatego sprawdź, jaki masz rodzaj skóry.

Kosmetyczki wyróżniają skórę suchą, tłustą, normalną lub mieszaną. Każdy z tych rodzajów może być zarazem skórą wrażliwą albo mieć tendencję do pękania naczynek krwionośnych i powstawania tzw. „pajączków”.


Skóra normalna - najmniej z nią problemów. Jest ona zarazem najrzadziej spotykanym rodzajem cery. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż jest gładka, lekko zaróżowiona i miękka.

Do jej pielęgnacji wystarczy używać lekkich żeli myjących i nawilżających kremów do skóry normalnej.


Skóra sucha - to utrapienie wielu kobiet. Natychmiast po umyciu nieprzyjemnie „ściąga się”. Występuje u większości pań po 25-30 roku życia. Ten rodzaj cery wymaga specjalnego zainteresowania, bo zawarte w niej gruczoły łojowe nie wydzielają odpowiedniej ilości sebum. W konsekwencji skóra szybciej się starzeje, jest mało elastyczna i może się łuszczyć. Jej właścicielki często skarżą się na czerwone plamy na policzkach.

Należy wybierać kosmetyki nawilżające i odżywcze. Najlepiej zainwestować w dwa rodzaje kremów: nawilżający z filtrem UV na dzień i tłusty lub półtłusty na noc.


Skóra tłusta - ma za dużo sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe to sprawia, że ma ziemisty odcień, często pokrywa się wypryskami i zaskórniakami. Sprawia wrażenie grubej i nieestetycznie się świeci. Widoczne są na niej rozszerzone pory.

W jej przypadku najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie, czyli stosowanie żeli i toników antybakteryjnych. Krem matujący sprawi, że zniknie problem błyszczenia. Jednak z trądzikiem nie wygra się z dnia na dzień. Jeśli nie pomogą nam specjalne kosmetyki, warto skorzystać z pomocy dermatologa. Kobiety, które zdiagnozowały u siebie ten rodzaj skóry mogą się pocieszyć tym, że ich cera o wiele później zacznie się starzeć.


Skóra mieszana - to połączenie cery tłustej i suchej. Na twarzy posiadaczki takiej cery występuje tzw. strefa T. Od brody, przez nos i czoło skóra jest tłusta, świeci się, występują krostki i zaskórniki. Natomiast na policzkach jest niedostatecznie nawilżona i natłuszczona.. Na rynku znajdziemy kosmetyki dostępne do pielęgnacji tego typu skóry. Dzięki temu nie musimy sięgać już po dwa rodzaje kremów.


Skóra wrażliwa - mogą ja posiadać panie z cerą suchą, tłustą i mieszaną. Jest podatna na uczulenia i podrażnienia. Ponieważ jest często zaczerwieniona, napięta i piecze, wymaga specjalnej pielęgnacji. Zdarza się, że podrażnienie cery wywołuje zbyt pikantne jedzenie, gorąca kawa i herbata albo dym papierosowy. Nieobojętne są także częste zmiany temperatur. Zasada jest prosta: im mniej skomplikowana receptura kremu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień.


Cera naczyniowa - ma kruche naczynka krwionośne, które często pękają i tworzą tzw. „pajączki”. Dlatego wymaga kremu zawierającego witaminę C, która uszczelnia naczynia.

Autor: Sybilla Walczyk