Zamknij bramę bakteriom

Cukrzyca to nie tylko kłopoty z poziomem glukozy we krwi. To cały szereg problemów ze zdrowiem, które nie wyedukowanemu choremu trudno wręcz powiązać z cukrzycą. Takim przejawem i następstwem choroby, a może wręcz odwrotnie – bramą otwierającą przed cukrzycą nasze organizmy – są zmiany w jamie ustnej, próchnica i choroby przyzębia.

Cukrzyca to nie tylko kłopoty z poziomem glukozy we krwi. To cały szereg problemów ze zdrowiem, które nie wyedukowanemu choremu trudno wręcz powiązać z cukrzycą. Takim przejawem i następstwem choroby, a może wręcz odwrotnie – bramą otwierającą przed cukrzycą nasze organizmy – są zmiany w jamie ustnej, próchnica i choroby przyzębia.

Naukowcy nie mają wątpliwości – próchnica zębów u diabetyków rozwijać się będzie mocniej, jeśli ich choroba nie będzie wyrównana. Narzucane im rygory dietetyczne mogą natomiast działać w obie strony: częste posiłki bez zachowania właściwej higieny jamy ustnej również nie będą działać dobrze, ale już ograniczenia żywieniowe, polegające na wykluczeniu prostych węglowodanów – odbijać się będą korzystnie na stanie uzębienia.


Gdy ślina zbyt gęsta

Kluczem do zdrowia zębów u diabetyka jest więc wyrównanie choroby, przy jednoczesnej dbałości o higienę jamy ustnej. Dodajmy - wyjątkowej dbałości o higienę. Jest to konieczne, bo nie ulega wątpliwości, że do rozwoju próchnicy i chorób jamy ustnej przyczynia się zmniejszone wydzielanie śliny i obniżenie jej pH, a także wzrost gęstości śliny, a to zmiany typowe w cukrzycy. Jakość śliny ma tak olbrzymie znaczenie, bo jej zadaniem jest nie tylko nawilżanie, ale i ochrona tkanek jamy ustnej, oczyszczanie jej. A jeśli do tego upośledzenia walorów śliny doda się zmniejszoną naturalną odporność organizmu diabetyków, jasne stają się powody, dla których tak łatwo rozwijają się u nich stany zapalne.


Miękka czyści doskonale

Diabetyk powinien zdawać sobie sprawę z tych zagrożeń i poświęcać swym zębom i jamie ustnej więcej czasu niż osoba zdrowa. Pod ręką powinien zawsze mieć miękką szczoteczkę do zębów, by móc przeprowadzić zabieg higieniczny po każdym posiłku. Właściwy wybór szczoteczki jest ogromnie ważny. Utarło się, że tylko szczoteczką o twardym włosiu da się dokładnie oczyścić zęby i szczeliny między nimi. Przy chorobach przyzębia twarda szczoteczka może jednak zwyczajnie zniechęcać do higieny, czyszcząc nią zęby można się bowiem narażać na dyskomfort, bolesność, krwawienie dziąseł. Tymczasem przy cukrzycy higiena jamy ustnej powinna obejmować nie tylko zęby, ale również język, błonę śluzową, gardziel. Bez odpowiedniej, miękkiej szczoteczki, właściwa ich higiena nie będzie więc możliwa.

W drogeriach i aptekach są też dostępne specjalne szczoteczki ułatwiające oczyszczanie języka i dziąseł. Pozwalają usunąć z nich złogi, na które składa się złuszczony naskórek i resztki pokarmów. Pozbywanie się ich jest szalenie ważne, bo stanowią – obok kieszonek zębowych czy obnażonych szyjek zębów – doskonałe miejsce dla zagnieżdżania się bakterii, a tym samym rozwoju stanów zapalnych.


Nić, szałwia, dentysta

W ramach zabiegów higienicznych diabetyk powinien też używać – bardzo ostrożnie – nici dentystycznej, dla oczyszczenia przestrzeni między zębowych. A po tych zabiegach przepłukać usta naparem z ziół, na przykład szałwii, która ma działanie ściągające i dezynfekujące lub gotowym preparatem odkażającym z aptek. Systematycznie powinien też chodzić do stomatologa, zgodnie z zaleceniami, minimum co 6 – 12 miesięcy.

Autor: Małgorzata Januchowska