Zainwestuj w stawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów uznawana była za najczęściej spotykany i najbardziej uciążliwy problem medyczny wieku średniego i podeszłego. Do czasu kiedy nie zaczęła dotykać coraz młodszych osób. Rozmowa z Katarzyną Kulińską-Leszczyńską fizjoterapeutą.

Choroba zwyrodnieniowa stawów uznawana była za najczęściej spotykany i najbardziej uciążliwy problem medyczny wieku średniego i podeszłego. Do czasu kiedy nie zaczęła dotykać coraz młodszych osób. Rozmowa z Katarzyną Kulińską-Leszczyńską fizjoterapeutą.

Czy to prawda, że choroba zwyrodnieniowa stawów może przez bardzo długi czas przebiegać bezobjawowo?


Pierwszym objawem zmian zwyrodnieniowych jest ograniczenie ruchomości w stawach. Często w początkowej fazie ograniczenia te są niewielkie i wcale nie towarzyszy im ból. Ten jest objawem bardziej zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Ból może być zlokalizowany w stawach, mięśniach lub w całych kończynach oraz kręgosłupie.


Dlaczego odczuwamy ból?


Może być to związane m.in. ze wspomnianym ograniczeniem ruchomości w stawach, osłabieniem siły mięśni lokomocyjnych oraz zniekształceniami. Ból może mieć charakter ciągły, może być połączony z uczuciem tętnienia lub pojawiać się przy zmianie ułożenia albo w czasie wykonywania ruchu. W zależności od zmiany zwyrodnieniowej ból może być niewielki i łagodny lub bardzo silny, uniemożliwiający wręcz poruszanie. Staw objęty procesem zapalnym jest zwykle zgrubiały, zaczerwieniony i cieplejszy od reszty skóry.


O jakich zmianach zwyrodnieniowych możemy mówić?


Po pierwsze, o zmianach zwyrodnieniowych stawu biodrowego (coxarthrosis) – charakteryzują się one bólem odczuwanym w pachwinie lub okolicy krętarza większego, czasem promieniującym do kolana wzdłuż przedniej powierzchni uda. Objawem jest ograniczenie ruchomości stawu i utykanie. Obustronne zmiany mogą uniemożliwić poruszanie się z powodu silnego bólu i przykurczu stawów. Wyróżniamy także zmiany zwyrodnieniowe stawu
kolanowego (gonarthrosis). Objawiają się bólem zlokalizowanym w przedniej lub przyśrodkowej części kolana oraz na podudziu, ograniczeniem zakresu zginania kolana, poszerzeniem obrysu stawu. I ostatnia lokalizacja, czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (spondyloartroza). Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że objawy są różne w zależności od miejsca zwyrodnienia. Mogą objawiać się bólem podczas pozostawania w pozycji stojącej, bólem w trakcie wykonywania skłonów w przód, tył i bok, ostrym bólem w trakcie poruszania się lub bólem spoczynkowym.


W jaki sposób spowolnić zmiany zwyrodnieniowe?


Najskuteczniejsze jest łączenie profilaktyki z dobrodziejstwami nauki. Możemy skorzystać z pomocy ortopedycznych, które bardzo dobrze sprawdzają się zarówno u chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi mniejszych stawów pojedynczych, jak i całych odcinków kręgosłupa. Dostępne są różnorodne stabilizatory, wkładki ortopedyczne itp. W przypadku bolesności pleców najlepszym wspomaganiem będzie własny „gorset mięśniowy”, który każdy może wypracować dzięki regularnym ćwiczeniom opracowanym przez fizjoterapeutę. Warto dodać, że współczesne leki pomagają złagodzić ból i zmniejszają proces zapalny, a cała gama suplementów diety pomoże nam utrzymać chrząstki stawowe w dobrej kondycji, a nawet przyspieszy proces ich regeneracji. Należy jednak pamiętać, że dobrodziejstwa nauki nie zastąpią nam stawów, dlatego zdrowy styl życia i regularny wysiłek fizyczny są dla zdrowia najlepsze.


Czy zdrowy styl życia wystarczy, by zapobiec zmianom zwyrodnieniowym?


Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie zwyrodnieniowej jest inwestycja w siebie samego. Bez względu na wiek, rodzaj pracy i zainteresowania powinniśmy codziennie dbać o nasze ciało. Warto pilnować prawidłowej wagi, zdrowo się odżywiać, unikać sytuacji, w których nadmiernie obciążamy stawy, a więc np. dźwigania
ciężarów, regularnie uprawiać sport i utrzymywać prawidłową postawę ciała.


Czy zwyrodnienia stawów są związane tylko ze starzeniem się organizmu?


Jeszcze do niedawna tak właśnie uważano. Najnowsze doniesienia obalają jednak tę tezę. Coraz więcej młodych osób zmaga się z problemami zwyrodnieniowymi. Wiek chorego ma duży wpływ na ten proces ze względu na zużycie się chrząstki stawowej. Jednak wpływ na te zmiany mają także inne czynniki. Szacuje się, że co setne dziecko przychodzi na świat z wrodzoną dysplazją stawu biodrowego.


Czytaj też: Dna moczanowa – objawy, dieta, leczenie. Co to jest podagra (artretyzm)?

Autor: Sybilla Walczyk