Zagrożona męskość

Hipokrates, ojciec medycyny uważał, że przyczyną impotencji może być przepracowanie lub ... nieatrakcyjna żona. Dziś lekarze już wiedzą, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Hipokrates, ojciec medycyny uważał, że przyczyną impotencji może być przepracowanie lub ... nieatrakcyjna żona. Dziś lekarze już wiedzą, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Aż 80-90 proc. przypadków zaburzeń wzwodu może wiązać się z chorobą lub zaburzeniami psychicznymi. Specjaliści szacują, że na całym świecie przez zaburzenia wzwodu cierpi 152 mln mężczyzn. Impotencja, choć żyjemy w XXI w., nadal bywa traktowana jako temat tabu. Tymczasem dziś ten problem można skutecznie wyleczyć.


Impotencja, czyli co?

W języku potocznym wymiennie używa się pojęć „impotencja" i „zaburzenia wzwodu". Zaburzenia wzwodu definiuje się jako niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu zapewniającym satysfakcjonujący stosunek seksualny. Pamiętajmy, że mężczyzna może mieć okresowe problemy z erekcją i nie musi to być sytuacja niepokojąca. Dopiero przewlekłe problemy ze wzwodem są niepokojące.

Co może być przyczyną zaburzeń wzwodu? W zasadzie każda choroba wpływająca na przepływ krwi w penisie w trakcie stymulacji seksualnej. Powszechnie związane z zaburzeniami wzwodu choroby, to: nadciśnienie, choroby serca, wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca. Ich leczenie można rozwiązać problem zaburzeń erekcji. Zaburzenia wzwodu mogą powodować także niektóre leki oraz niezdrowy styl życia (papierosy, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta).

Pamiętajmy też, że zjawiskiem zupełnie normalnym jest wydłużenie czasu uzyskania erekcji wraz z wiekiem. Proces starzenia się organizmu dotyczy także i tej intymnej sfery życia, choć także w tym wypadku można sprawić, by problemy ze wzwodem były jak najmniejsze i najmniej dokuczliwe.


To mój problem

Gdy mężczyznę po raz pierwszy spotykają problemy z erekcją, próbuje się tym nie martwić, tłumaczy sobie, że to tylko chwilowe. Jeżeli sytuacja zaczyna się powtarzać, szuka przyczyny. Boi się, że nie jest już „prawdziwym mężczyzną". Próbuje sobie i partnerce na siłę udowodnić, że nie ma żadnego problemu. Kolejne niepowodzenia sprawiają, że czuje się ze sobą i swoją kondycją coraz gorzej. W związku pojawiają się niedomówienia, bo żaden z partnerów nie potrafi poruszyć tego tematu. I choć wiemy, że rozmowa z partnerką może być trudna - należy ją odbyć. Do takiej rozmowy należy się przygotować. Przede wszystkim należy ją przeprowadzić tak, żeby żadna ze stron nie czuła się oskarżona o wywołanie problemu. Rozmowie powinna raczej dać drugiej stronie sygnał: „Mam problem i chce o nim porozmawiać właśnie z Tobą, bo Tobie ufam". Zaś druga strona w takiej sytuacji powinna zrobić wszystko, by sprostać tej sytuacji. Rozmowy o zaburzeniach erekcji w żadnym wypadku nie powinno się przeprowadzać po wypiciu alkoholu, gdy partnerzy są zmęczeni, rozdrażnieni. Po rozmowie z partnerką, przyjdzie czas na rozmowę z lekarzem. Pamiętajmy, że nawet łagodne zaburzenia wzwodu mogą wywoływać mnóstwo negatywnych uczuć, takich jak poczucie straty. Szczera, uczciwa rozmowa z partnerem zapobiegnie oddaleniu się od siebie, a w przypadku podjęcia leczenia, zwiększy szansę na skuteczność terapii.


Łagodne czy umiarkowane?

Lekarze klasyfikują zaburzenia wzwodu w zależności od stopnia nasilenia problemu. I tak brak zaburzeń wzwodu opisuje się jako pełna zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Łagodne zaburzenia wzwodu mają miejsce wtedy, gdy pełna zdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu jest delikatnie obniżona. Umiarkowana postać zaburzeń charakteryzuje się już tym, że mężczyzna rzadko uzyskuje satysfakcje ze stosunku seksualnego. Z ciężką postacią zaburzeń wzwodu majmy do czynienia wtedy, gdy mężczyzna w związku z problemem z erekcją rzadko lub prawie nigdy nie uzyskuje satysfakcji z seksu.


Metody leczenia

Jeżeli lekarz potwierdzi, że mężczyzna ma problem z zaburzeniami wzwodu, zaleci odpowiednią terapię. Współczesne dostępne metody leczenia obejmują; inhibitory PDES, inne leki doustne, iniekcje, tabletki podawane do cewki moczowej, urządzenia próżniowe, implanty chirurgiczne. Metoda leczenia powinna zostać indywidualnie dobrana do pacjenta. Poszukiwanie terapii zaburzeń wzwodu jest trudne i krępujące. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku lekarz będzie najlepszym źródłem informacji.
Wiele cennych informacji o zaburzeniach wzwodu można znaleźć na stronie internetowej: www.zdrowiemezczyzny.pl


Jak rozpocząć rozmowę z lekarzem

Rozmowa z obcym człowiekiem o życiu seksualnym nie należy do łatwych, ale należy ją przeprowadzić. Jak to zrobić? Najlepiej mówić wprost o problemie, np.


• Panie doktorze, chciałbym omówić pewne problemy związane z moim życiem seksualnym, trochę się denerwuję;
• Panie doktorze, słyszałem o problemach zaburzenia wzwodu, mam kilka pytań, być może ten problem dotyczy i mnie;
• To nie jest dla mnie łatwe, ale mam problemy z erekcją

Autor: Michał Jakubowski