Zadbane stopy

Zgrubienia i pęknięcia drą delikatne rajstopy. Jak dbać o stopy zimą?

Zgrubienia i pęknięcia drą delikatne rajstopy. Jak dbać o stopy zimą?

To typowy, zimowy problem, kiedy skazane jesteśmy na noszenie ciężkiego obuwia. Dodatkowo sytuację pogarsza nadmierne przesuszenie skóry i niedobór witamin. Wszystko to razem sprawia, że z natury zgrubiały naskórek na piętach zaczyna pękać i pojawiają się bolesne, otwarte rany. Większość kobiet wstydzi się takich stóp i nie chce ich pokazywać. Tymczasem regularna pielęgnacja potrafi zdziałać cuda. Nie twierdzimy, że wyprowadzenie z takiego stanu nastąpi błyskawicznie, ale widocznych efektów - jak zaleczenie ran - można spodziewać się po upływie miesiąca.


Moczenie i zmiękczanie

Starym i sprawdzonym sposobem jest codzienne moczenie stóp w wodzie zmiękczonej solą, ale ten sposób polecamy osobom, które mają tylko zgrubiałe pięty. Znakomite do tego celu są sole. Zawierają mikroelementy - magnez i wapń, a dodane do kąpieli wodnej - dobrze zmiękczają skórę stóp. To pozwala na bezbolesne i łatwe usunięcie zrogowaciałego naskórka. Sole mają też leczniczy wpływ na stawy. Kilkuminutowa kąpiel przyniesie ulgę obrzmiałym stopom, które są zmęczone po całodziennym wysiłku.

Kiedy pięty są spękane, często do krwi, należy z soli zrezygnować i postawić na kąpiele w mieszance ziół i siemienia lnianego. Zmiękczające działanie ma też woda odlana z gotowanych ziemniaków (z uwagi na obecność skrobi). Moczenie zawsze powinno się zakończyć ścieraniem pumeksem,a potem specjalnym peelingiem, który dodatkowo wygładzi skórę. Dopiero po tych zabiegach stopy będą gotowe na przyjęcie leczniczych kremów lub maści. Po opłukaniu ich ciepłą wodą należy posmarować je grubo kremem i założyć bawełniane skarpetki, by nie pobrudzić pościeli. Przekonasz się, że po takiej kuracji skóra stóp z każdym dniem będzie bardziej miękka i gładka.


Piękne paznokcie

Ważnym punktem twoich działań leczniczych powinno być poprawienie wyglądu paznokci. Nie zapominaj wycinać zgrubiałych skórek wokół nich. Nie wszystkie panie potrafią samodzielnie zrobić pedikiur, więc jeśli nie chcesz ryzykować skaleczenia, radzimy sięgnąć po preparaty zmiękczające skórki. Po ich zastosowaniu łatwiej je odsunąć i zetrzeć peelingiem. Staranne przycinanie paznokci poprawi ich kształt, a regularne czyszczenie i opiłowywanie sprawi, że będą się lepiej prezentowały w sandałach.


Kąpiel w parafinie

Utarło się, że zabiegi parafinowe na dłonie i stopy praktykuje się tylko w sanatoriach. Nic podobnego - można je z powodzeniem robić w domowych warunkach. Tym bardziej że parafina jest bardzo tania i dostępna w aptekach. Zawiera naturalne substancje natłuszczające i chociaż sama nie nawilża, to po nałożeniu na skórę tworzy powłoczkę, która zatrzymuje w niej wilgoć. Długo też utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je ciału. A ono otwiera pory skóry i wspomaga krążenie, przez co poprawia wchłanianie substancji zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Po zabiegu skóra staje się miękka i elastyczna przynajmniej na dwa-trzy dni. Parafina poradzi sobie też z szorstką skórą na stopach. Ciepło poprawi krążenie, ogrzeje i rozluźni mięśnie oraz ukoi bolące stawy.

Autor: BEBE