Zadbaj o swoje paznokcie cz.2

Pewnie chciałabyś mieć piękne dłonie i paznokcie. Pamiętaj jednak, że ich wygląd zależy nie tylko od twojej pielęgnacji, lecz także w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych, diety, schorzeń narządów wewnętrznych, wilgoci, temperatury, a nawet wykonywanej pracy.

Pewnie chciałabyś mieć piękne dłonie i paznokcie. Pamiętaj jednak, że ich wygląd zależy nie tylko od twojej pielęgnacji, lecz także w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych, diety, schorzeń narządów wewnętrznych, wilgoci, temperatury, a nawet wykonywanej pracy.

Grzybica atakuje

Jednym z największych problemów dotyczących płytki paznokciowej są zakażenia grzybicze. Statystyki alarmują – co piąty Polak choruje na grzybicę paznokci. Jest ona zaraźliwa, a nieleczona atakuje całe rodziny i może przyczyniać się do powstawania innych chorób, np. na tle alergicznym.
Na zakażenie narażeni są wszyscy, którzy przebywają w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, a także ci, którzy korzystają z publicznych saun i pryszniców czy odwiedzają baseny i obiekty sportowe. Można się nią zakazić, m.in. chodząc bosymi nogami po dywanach hotelowych, nosząc ciężkie, ciasne, gumowe obuwie lub przymierzając w sklepie zainfekowane buty.
Grzybica częściej występuje na paznokciach stóp niż rąk. Zaczyna się od zmiany zabarwienia bocznej części płytki na białe, żółte lub czarne. Następnie ta część paznokcia zaczyna grubieć i unosić się, a zmiana zabarwienia powoli obejmuje cały paznokieć, który boli, nawet przy najmniejszym ucisku. W miarę postępu choroby zniszczona płytka paznokciowa staje się krucha i łamliwa. Trudno jest wtedy chodzić, a nawet najwygodniejsze buty mogą podrażniać chore palce.


Skuteczne leczenie

Bardzo trudno leczy się paznokcie zakażone grzybicą. Należy udać się na konsultację do dermatologa nawet wówczas, gdy zmiany na paznokciach są niewielkie. Nieleczona grzybica powoduje bowiem przykre dolegliwości i – co gorsza – może przenieść się na całą rodzinę. Obecnie stosowane są trzy rodzaje terapii: leczenie ogólne, miejscowe i chirurgiczne. O wyborze metody decyduje stan zdrowia pacjenta, jego wiek i postać kliniczna choroby. Metoda chirurgiczna na szczęście stosowana jest bardzo rzadko, a polega na usuwaniu zajętych grzybicą płytek.

Leczenie ogólne polega na przyjmowaniu doustnie przepisanych leków. Przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się z wynikiem wcześniej wykonanego badania mikologicznego, by dopasować środki do konkretnego gatunku grzybów. W leczeniu miejscowym stosuje się preparaty w formie lakierów do paznokci, a także kremów. Aby uzyskać lepszy efekt, leczenie miejscowe często jest uzupełnieniem terapii ogólnej.


Zasady pielęgnacji

Stosuj dietę bogatą w substancje potrzebne do budowy paznokcia. Nie wycinaj głęboko skórek, bo chronią one przed grzybami i bakteriami wrażliwą podstawę paznokcia.
Podczas wykonywania prac domowych, zwłaszcza gdy używasz środków chemicznych, zakładaj rękawiczki ochronne. Krótko obcinaj paznokcie, ponieważ długie łatwo się łamią. Noś wygodne obuwie i bawełniane skarpety, które zapewniają przepływ powietrza i zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp. Po myciu dokładnie osuszaj stopy i ręce, w ten sposób zmniejszysz szansę na rozwój grzybicy.


Najczęstsze zmiany na paznokciach

UBYTKI KROPKOWATE – powstają w płytce paznokciowej na skutek miejscowych zaburzeń w jej odżywianiu. Takie zmiany spotyka się również w łuszczycy (tzw. plamy olejowe).
BIELACTWO PAZNOKCI – to białe poprzeczne prążki. Przyczyna ich powstania to zaburzenia przemiany materii. Bielactwo może być również samoistne lub dziedziczne.
BRUZDY POPRZECZNE – występują w ciężkich chorobach zakaźnych czy zatruciach. Mogą pojawiać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany manicure, a także po urazach mechanicznych i uszkodzeniach bakteryjnych.
ZGRUBIENIA POJEDYNCZYCH PAZNOKCI – obserwuje się je po urazach paznokcia: odmrożeniach, grzybicy, ucisku przez zbyt ciasne buty.
SZPONOWATOŚĆ PAZNOKCIA – zmiany polegają na zgrubieniu i wydłużeniu płytek, utracie połysku i zbrunatnieniu. Wśród różnych przyczyn schorzenia główną rolę odgrywają urazy mechaniczne oraz zaburzenia atroficzne, np. w cukrzycy.
ZWIĘKSZONA ŁAMLIWOŚĆ PAZNOKCI – może być wynikiem niedoboru magnezu oraz działania chemikaliów.
KRUCHOŚĆ PAZNOKCI – występuje przy braku krzemu w organizmie.

Autor: Iwona Marycz-Langner