Zadbaj o stopy

Sezon zimowy sprzyja rozwojowi grzybicy bardziej niż letni. Pełne buty i stopy narażone na przegrzanie - to doskonała pożywka dla grzybów.

Sezon zimowy sprzyja rozwojowi grzybicy bardziej niż letni. Pełne buty i stopy narażone na przegrzanie - to doskonała pożywka dla grzybów.

Złapać grzybicę może praktycznie każdy. Nie ma osób odpornych na działanie grzybów chorobotwórczych. Istnieją jednak skuteczne sposoby ochronienia stóp przez zakażeniem.


Strzeż się tych miejsc...

Do zakażeń najczęściej dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub też i zwierzęciem, na przykład psem czy kotem. Grzyby przenoszą się także przez odzież i przedmioty codziennego użytku. Nie wolno więc wycierać się cudzymi ręcznikami, ubierać cudzych butów, a już w żadnym razie kaloszy. Ostrzeżenie dotyczy także pożyczanych łyżew, butów narciarskich oraz butów do kręgli. Szczególnie ostrożnym trzeba być w publicznych łaźniach, saunach, na kąpieliskach, basenach i w szatniach.


Rozpoznaj schorzenie

Grzybica, w tym grzybica stóp, jest wywoływana najczęściej przez grzyby drożdżakopodobne - u człowieka jest to z reguły Candida albicans. Bywa, że jej przyczyną są zwykłe grzyby skórne - dermatofity.

Typowe objawy grzybicy stóp to wykwity w postaci grudek, pęcherzyków lub strupków, które pojawiają się najczęściej na środkowej, wewnętrznej części podeszwy oraz w przestrzeni między 3 i 4 oraz 4 i 5 palcem. Naskórek w tych miejscach ulega zgrubieniu, zmacerowaniu i złuszcza się płatami. Towarzyszy temu świąd, bolesne i piekące pęknięcia skóry oraz nieprzyjemny zapach.


Z grzybicą stóp często wiąże się grzybica paznokci. Objawia się bolesnością i obrzękiem naskórka wokół paznokci, matowieniem, rozwarstwieniem i pobruzdowaniem płytki paznokcia oraz zmianą jego koloru na brązowawy.


Co lubi grzyb?

Grzyby uwielbiają wilgoć, ciepło i brak światła. Nie gardzą też brakiem higieny osobistej. Lubią także zasadowe pH - takie, jakie jest z zwykłych mydłach. Przyjazne warunki dla rozwoju grzybicy stwarzają poza tym:

- nadmierna potliwość stóp,

- ciasne, nieprzewiewne obuwie,

- skarpety z domieszką poliestru,

- osłabienie organizmu,

- niekontrolowana kuracja antybiotykowa lub hormonami sterydowymi,

- zła dieta, czyli nadmiar cukrów prostych, jedzenie bogate w węglowodany, tłuszcze i białka oraz typu fast food, mało warzyw i błonnika, nadużywanie alkoholu, kawy, papierosów.


Zbyt duża ilość cukrów, węglowodanów i tłuszczu w organizmie to taka, której nie może on strawić. Resztki przenikają do jelita grubego i prowokują nieszkodliwego drożdżaka do namnażania. Toksyny pokarmowe przyczyniają się poza tym do powstawania nadżerek w przewodzie pokarmowym i zaburzeń we wchłanianiu minerałów i witamin. Osłabiony w ten sposób organizm staje się podatny na atak grzybów chorobotwórczych.


Czego grzyb nie lubi?

Aby uniknąć zakażenia grzybicą, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Jedna z nich jest związana z higieną osobistą - grzyb nie znosi czystości. Nie takiej jednak zwykłej. W profilaktyce przeciwgrzybiczej niezbędne jest mydło z neutralnym pH - do higieny stóp najlepiej wykorzystać mydło do higieny intymnej lub zwykłe szare. Tradycyjnie stosowane mydła mają odczyn zasadowy. Sprzyja on zarówno potliwości nóg, jak i rozwojowi grzybów. Stopy należy myć co najmniej dwa razy dziennie, po czym dokładnie je osuszyć.


Zapobiegać grzybicy to także:

- Stosować właściwe kosmetyki do pielęgnacji stóp - powinny ograniczać pocenie i działać przeciwgrzybiczo.

- Używać własnych gąbek, butów, kapci i ręczników.

- Nie wchodzić do saun, szatni, na basen czy pod natrysk publiczny bez gumowych klapek.

- Ubierać luźne obuwie z naturalnego lub „oddychającego" materiału.

- Dbać o obuwie - nie może być zawilgocone. Powinno być regularnie prane czy też suszone. Dobrze też często wymieniać w nim wkładki.

- Dbać o chodniczki łazienkowe. Niebezpieczne są gumowe maty, gdyż zbiera się pod nimi woda i dosyć trudno je osuszyć. Dobre są chodniczki z włókien, które łatwo prać i które szybko przesychają. Powinno posiadać się kilka dywaników i wymieniać je tak często jak ręczniki.


Jeśli już jednak złapiesz grzybicę...

Nieleczona grzybica może utrzymywać się latami. Momentami jej objawy są łagodniejsze. Okresowe zaostrzenia choroby mogą przyjmować postać nasilonego stanu zapalnego, silnego świądu, obrzęku i sączenia.

Środki dostępne w aptekach bez recepty wystarczają w początkowej fazie grzybicy. Wtedy także dobrze sprawdzą się preparaty naturalne z dodatkiem ziół. Niestety, jeżeli dojdzie do rozwoju choroby, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Leczenie jest z reguły długotrwałe i wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń oraz higieny.

Autor: Joanna Wereszczyńska