Zaborczość w związku

Zazdrość dodaje smaku miłości, ale może też być jej przekleństwem. Co zrobić, kiedy czułość dla partnera zmienia się w podejrzliwość i zaborczość?

Zazdrość dodaje smaku miłości, ale może też być jej przekleństwem. Co zrobić, kiedy czułość dla partnera zmienia się w podejrzliwość i zaborczość?

wyznaczyć granice

Gdy spostrzeżesz, że coraz częściej żądasz uległości od drugiej osoby i stajesz się zaborcza, to pora zadbać o granice prywatności w związku. Każda relacja partnerska wymaga poczucia osobistej przestrzeni. Nie świadczy to o jej słabości, a wprost przeciwnie, partnerzy są ze sobą na tyle blisko, by móc w pełni sobie ufać.


przeanalizować źródło zazdrości

Przypomnij sobie te sytuacje, które wywołują w Tobie zazdrość. Pomyśl, jakie emocje pojawiają się u Ciebie w obliczu takich zachowań i spróbuj odkryć ich źródło. Często ich przyczyną jest zaniżone poczucie wartości siebie jako partnera w związku. Jego wskaźnikiem są myśli typu: „nie zasługuję na relację z ukochaną osobą”, „ obawiam się, że partner może poznać kogoś atrakcyjniejszego i wtedy zostanę sam, opuszczony i zraniony”.


rozmawiać otwarcie

Przemyśl dokładnie, czego oczekujesz w związku i rozmawiaj o tym otwarcie. Często bowiem za rzekomą zaborczością kryją się nagromadzone nieporozumienia. Nic nie działa lepiej w związku niż rozmowa o swoich obawach. Kiedy jeden partner unika rozmowy, druga osoba może odbierać to jako wycofywanie się, a to zawsze rodzi podejrzenia.


przystopować swoją fantazję

Powstrzymaj wodze swojej fantazji i nie zalewaj bliskiej osoby setkami niepotrzebnych pytań na temat zajęć w ciągu dnia, gdzie, po co i z kim się spotkała. Jeśli do tej pory Twój partner nie dał Ci najmniejszego powodu do zazdrości, nie staraj się ich wymyślać. Nieuzasadnione oskarżenia, ataki i wyrzuty pozostawiają na związku bliznę, która będzie wymagała sporo czasu na zagojenie.


opanować przymus kontrolowania

Przejęcie kontroli na czyimś życiem wydaje się jedyną skuteczną metodą na zatrzymanie kogoś przy sobie. Jeśli ograniczasz indywidualność swojego partnera, to wcześniej czy później będzie czuł się osaczony i nierozumiany. W konsekwencji zacznie myśleć o uwolnieniu się z takiego paraliżującego związku.


rozwijać zainteresowania

Znajdź coś, co Cię interesuje i zajmij się tym. Rozwijaj swoje hobby. Zaangażuj się w pracę. Wszystko to po to, by nie skupiać całej swojej uwagi na partnerze.


znajdować pozytywne strony relacji

Może to być związane z cechami charakteru, czy osobowości partnera oraz ze wspólnie przeżytymi dobrymi chwilami. Kiedy zaczynają nachodzić Cię wątpliwości i niepokój na temat tego, co może się wydarzyć, warto skoncentrować się na dobrych stronach swoich i partnera.


Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog