Z wahadłowca do ust

Stomatologia korzysta z coraz to nowocześniejszych materiałów, dzięki którym dentyści mogą nam proponować usługi na coraz wyższym poziomie. Takim produktem o niezwykłej trwałości i ogromnych walorach estetycznych są koronki, których bazą jest tlenek cyrkonu.

Stomatologia korzysta z coraz to nowocześniejszych materiałów, dzięki którym dentyści mogą nam proponować usługi na coraz wyższym poziomie. Takim produktem o niezwykłej trwałości i ogromnych walorach estetycznych są koronki, których bazą jest tlenek cyrkonu.

Tlenek cyrkonu w stomatologii wykorzystywany jest stosunkowo krótko, bo około 20 lat, jednak w Polsce znacznie krócej. Jest materiałem, z którego tworzy się podbudowy pod protetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne, czyli łączniki w implantologii, korony ceramiczne, mosty wielopunktowe. Na razie wykonane z niego podbudowy są bardzo drogie, a więc niedostępne dla wielu z nas, ale powoli cyrkonowe korony będą zapewne wypierać tradycyjne metalowe podbudowy. Dlaczego? Bo mają naprawdę wiele zalet.


W ekstremalnych warunkach

Jedną z nich jest wytrzymałość na złamania, zginanie oraz odporność na pękanie – tlenek cyrkonu to związek chemiczny, który najpierw, jak wiele innych osiągnięć naukowych, testowany był w sferze wojskowości, w ekstremalnych warunkach. Był i jest wykorzystywany w powłokach termicznych wahadłowców, w tarczach hamulcowych w sportowych autach czy główkach sztucznych stawów biodrowych. Właśnie tam dowodził najpierw swej wytrzymałości.

W stomatologii sprawdza się w zupełnie nowy sposób. Dzięki nowoczesnym technologiom i komputerowej obróbce tlenek cyrkonu stanowi doskonały materiał protetyczny. A protetycy twierdzą, że to nie koniec jego możliwości, kolejne rozwiązania z jego wykorzystaniem są na etapie badań.


Lepszy niż tytan

Wytrzymałość to tylko jedna z zalet koron cyrkonowych. Inną, również szalenie ważną, jest wyjątkowość jego powierzchni. – Przywiera do niego mniej bakterii niż do czystego tytanu, co ma ogromne znaczenie dla zachowania właściwej higieny w jamie ustnej.

Jego kolejną ogromną zaletą jest możliwość uzyskania doskonałego efektu końcowego przy tworzeniu korony. Nie ma mowy o występowaniu ciemnego rąbka przy dziąśle, jak to może mieć miejsce w przypadku podbudów metalowych, jeśli obróbką zajmuje się dobra pracownia protetyczna. Jest za to blask i głębia, charakterystyczne dla prawdziwych, nie sztucznych zębów. Korona na podbudowie cyrkonowej bez trudu udawać może więc naturalny ząb, jego wyjątkowy kształt i kolor. Nie reaguje też z innymi materiałami, nie przebarwia się, nie przyczepiają się do niej osady.


Niebawem bez wycisków

Ze względu na swe walory, ale również z powodu skomplikowanego sposobu wytwarzania z wykorzystaniem technik komputerowych i numerycznego obrabiania, koronki cyrkonowe są dziś bardzo drogie. Gdyby nie cena, pacjenci zapewne sięgaliby po nie znacznie częściej i chętniej. Tym bardziej, że już niedługo będzie możliwe wykonanie cyrkonowej korony bez konieczności wcześniejszego robienia wycisków i odlewów. Na rynek wprowadzone zostaną za jakiś czas urządzenia umożliwiające robienie skanów wewnątrz ust. Dostępne są one dziś już w innych krajach, do Polski wejdą po zakończeniu procesu atestacji.

Autor: Małgorzata Januchowska