Z rodziną nie tylko na zdjęciu

Co zrobić, gdy ze współmałżonkiem macie inne zdania? Gdy dziecko wciąż powtarza: „bo wy mnie nie rozumiecie”? Może wystarczy usiąść przy wspólnym stole i…po prostu ich wysłuchać?

Co zrobić, gdy ze współmałżonkiem macie inne zdania? Gdy dziecko wciąż powtarza: „bo wy mnie nie rozumiecie”? Może wystarczy usiąść przy wspólnym stole i…po prostu ich wysłuchać?

Okazuj szacunek

Wzajemny szacunek jest podstawą do dobrej komunikacji w rodzinie. Okazywanie szacunku drugiej osobie, to na przykład dopuszczanie jej odmiennych poglądów. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie na dany temat i nie musi być ono tożsame ze zdaniem innych członków rodziny. Szacunek to także okazywanie zrozumienia i akceptacja członków rodziny takimi, jacy są. Jeśli dziecko bardzo nie lubi chodzić na spacery – nie zmuszaj go do wyprowadzania twojego psa. Jeśli mąż nie potrafi naprawić auta, nie nazywaj go fajtłapą. Staraj się doceniać w członkach rodziny, to co dobre i akceptować ich wady.


Wyrażaj swoje potrzeby

Żona nie zawsze odgadnie, że chciałbyś, by poszła z tobą na mecz koszykówki, a dziecko, że jesteś dziś bardzo zmęczony i pogracie w piłkę jutro. By uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych domysłów jasno wyrażaj swoje potrzeby, ale też sam staraj się zauważać potrzeby innych. Jeśli nie jesteś w stanie ich odczytać, upewnij się, po prostu pytając.


Rób niespodzianki

Są doskonałym sposobem na uniknięcie monotonii w rodzinnych relacjach. Bądź nieprzewidywalna. Macie wolny weekend? Zaproponuj coś, czego się nie spodziewają, a wiesz, że im się spodoba. Zrób coś, co poprawi nastrój twoim współdomownikom. Będą mile zaskoczeni i na pewno polepszy to relacje między wami. Pomyśl również o stałych elementach, które Was jednoczą. Na przykład rodzinne święto, które wymyśliliście bez okazji, dzień wspólnego leniuchowania, ulubione przez wszystkich miejsce.


Rozwiązuj konflikty

Nie milczeniem, a rozmową. Odkładanie problemu na później, niczego nie rozwiąże. Czasami konieczny jest spór, by konflikt został rozwiązany. Niech będzie on konstruktywny. Tak, by wszyscy mogli wyciągnąć z niego właściwe wnioski. Pamiętaj, by nie krytykować osób, a ich zachowanie. Staraj się znaleźć kompromis. Złoty środek nie zawsze istnieje, ale wspólnie należy zastanowić się nad ustępstwami każdej z osób. Nieumiejętne rozwiązywanie problemów również wiąże się często z pozornym ustępowaniem. Jeśli idziesz na ugodę – to niech ona obowiązuje również po zakończonej rozmowie.

Ważne jest także, by nie bronić się przez atak, czyli po prostu oskarżać pozostałych, by ratować swoje zdanie. Wymuszanie zwycięstwa siłą, szantaż, czy też manipulacje w niczym nie pomogą. Przecież to nie tylko ty masz wyjść ze sporu zwycięsko. Zadowolona ma być cała rodzina.

Dobre relacje w rodzinie wymagają wiele pracy, motywacji i odpowiedzialności. Ważna jest przede wszystkim dojrzałość do tworzenia związków rodzinnych – bycia żoną, mężem, rodzicem, babcią czy dziadkiem, wnukiem. Bardzo ważna w tych relacjach jest szczerość i empatia. No i przede wszystkim miłość, która przecież rodzinne więzy tworzy i podtrzymuje.

Autor: Oprac.AŁ