Z polskiego na nasze - jak mówić?

Jedną z pierwszych rzeczy, której człowiek uczy się w swoim życiu jest mówienie. Robi się to od najmłodszych lat, więc wydawałoby się, że nic prostszego. Dlaczego zatem tak często ludzie są źle rozumiani?

Jedną z pierwszych rzeczy, której człowiek uczy się w swoim życiu jest mówienie. Robi się to od najmłodszych lat, więc wydawałoby się, że nic prostszego. Dlaczego zatem tak często ludzie są źle rozumiani?

Jak mówić, by inni zrozumieli tak, jak nadawca komunikatu tego oczekuje?


Wyraźnie – często błędy w rozumieniu wynikają z tego, że ktoś po prostu bełkocze. Przy werbalnym przekazywaniu informacji ważne jest otwieranie ust i mówienie odpowiednim tempem. Problemem jest też mówienie zbyt szybko. Słuchacz nie informuje wtedy, że nie zrozumiał co drugiego zdania i na podstawie szczątkowych informacji domyśla się treści komunikatu.


Konkretnie – często to, co można powiedzieć jednym zdaniem, niepotrzebnie wypowiadane jest siedmioma. Słuchacz z czasem czuje się znudzony i jego uwaga nie jest skupiona na odbiorze informacji w momencie, kiedy w końcu nadawca doszedł do jej sedna. Konkretna informacja bez zbędnych słów ją otaczających, nie dość, że będzie szybciej zrozumiana, to jeszcze lepiej zapamiętana.


Wprost – czyli nie „owijać w bawełnę”. Nie można liczyć na to, że słuchacz się domyśli, co nadawca chce powiedzieć. Jeśli komunikat nie zostanie wypowiedziany wprost, każdy odbiorca może zinterpretować go sobie na swój sposób.


Parafrazować – jeśli nadawca nie jest pewien czy komunikat zostanie zrozumiany, może zastosować parafrazę, czyli powtórzyć najważniejszy przekaz innymi słowami. Nie należy jednak z powtarzaniem przesadzać. Wystarczy sparafrazować jedno najważniejsze zdanie, zamiast powtarzać cały komunikat.


Odpowiednio intonować – nie można mówić wszystkiego jednym tonem, gdyż do znudzonego słuchacza w pewnym momencie informacja przestanie docierać. W mowie również trzeba stawiać znaki zapytania i wykrzykniki, podkreślać najważniejsze zwroty, dziwić się, zaprzeczać, zachwycać.


Mówić jasno i prostym językiem – im mniej skomplikowane słowa oraz krótsze zdania, tym większa szansa, że komunikat zostanie zrozumiany. Nie bez powodu studenci narzekają na trudny naukowy język. O ile łatwiej by się im żyło, gdyby podręczniki przetłumaczone były „z polskiego na nasze”.


Naukowcy szacują, że na porozumiewanie się z innymi ludźmi człowiek przeznacza średnio 70 procent swojego czasu (poza snem). Warto zatem ułatwiać sobie wzajemnie ten czas i… „Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót.” - Franz Josef Strauss

Autor: Oprac.AŁ