Z myślą o diabetykach

O cukrzycy słyszał każdy z nas, ale co tak naprawdę o niej wiemy? Wciąż jest lekceważona, a brak wiedzy ma niestety poważne konsekwencje.

O cukrzycy słyszał każdy z nas, ale co tak naprawdę o niej wiemy? Wciąż jest lekceważona, a brak wiedzy ma niestety poważne konsekwencje.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, który przypada na 14 listopada, został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy oraz Światową Organizację Zdrowia. Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat objawów tej choroby, przyczyn jej powstawania i zapobiegania powikłaniom cukrzycy. Działania podejmowane niemal we wszystkich krajach świata mają przypominać, że liczba chorych na cukrzycę stale wzrasta.


Komu zagraża cukrzyca?

U chorych na cukrzycę organizm nie produkuje lub nie wykorzystuje prawidłowo insuliny – hormonu potrzebnego do przemiany glukozy (cukru) w energię.


Cukrzyca typu 1 wywołana jest zniszczeniem komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny, która obniża poziom cukru we krwi. Najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży i osób przed trzydziestką.


W cukrzycy typu 2, występującej przeważnie w wieku starszym, przyczyną podwyższonego poziomu cukru nie jest brak insuliny, tylko jej nieprawidłowe działanie w organizmie.


Choroba cywilizacyjna


W tym roku akcja skupia się na najmłodszych. Od kilkunastu lat wiadomo, że wzrasta liczba dzieci chorych na cukrzycę typu 2. Godne podziwu są wysiłek i samozaparcie tych najmłodszych, którzy od najwcześniejszych lat uczą się posługiwania się gleukometrem i obserwacji swojego organizmu.
Chorzy na cukrzycę, którzy zmagają się z jej dolegliwościami, twierdzą, że można się do tego przyzwyczaić. Jednak w codziennym życiu cukrzyka liczy się każde najmniejsze zwycięstwo.

Prawidłowe wartości hemoglobiny glikowanej, sprawne ciało, utrzymanie właściwej wagi, a także ciągła walka o niedopuszczenie do powikłań, które są najczęstszą przyczyną śmierci.
W coraz większym stopniu cukrzyca dotyka rozwinięte społeczeństwa. Tylko u niewielu chorych można stwierdzić powód wystąpienia objawów cukrzycy. Mogą to być ostre i przewlekłe choroby trzustki, nadużywanie alkoholu, wynik działania niektórych leków czy choroby o podłożu genetycznym.


Najważniejsze przyczyny zachorowań na cukrzycę typu 2 to otyłość i niezdrowy styl życia, czyli to, co niesie ze sobą cywilizacja. Połowa chorych w momencie rozpoznania cukrzycy ma już powikłania.


Uwaga!

Każdy zainteresowany może znaleźć informacje i pomoc w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków (052) 341 12 51, www.diabetyk.org.pl

Fot. Pixabay

Autor: Małgorzata Jaworska