​WZW typu E – czy występuje w Polsce?

WZW typu E występuje przede wszystkim w Azji i Afryce. Przebieg WZW typu E zazwyczaj jest łagodny, na piorunujące zapalenie wątroby (jako powikłanie WZW typu E) narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży.

WZW typu E występuje przede wszystkim w Azji i Afryce. Przebieg WZW typu E zazwyczaj jest łagodny, na piorunujące zapalenie wątroby (jako powikłanie WZW typu E) narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży.

Przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu E jest zakażenie wirusem HEV – szczepionka na HEV dostępna jest w Chinach.


Wirusowe zapalenie wątroby typu E – zakażenie wirusem HAV

W Polsce odnotowano zaledwie kilka przypadków zachorowań na WZW typu E, wirus HEV zagraża przede wszystkim mieszkańcom krajów azjatyckich o niskim standardzie higienicznym. Możliwe jest natomiast przywleczenie go do kraju z wycieczki po tamtych zakątkach świata. Do zakażeń dochodzi drogą pokarmową, podobnie jak w przypadku HAV, a także drogą odzwierzęcą i poprzez transfuzje skażonej krwi.


Objawy WZW typu E

Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, najbardziej narażone są ciężarne kobiety, u których występuje większe ryzyko pojawienia się piorunującego zapalenia wątroby.

WZW typu E występuje tylko w fazie ostrej (często bezobjawowej, w niektórych przypadkach sygnalizowanej bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, brakiem apetytu, złym samopoczuciem) i w większości przypadków nie przechodzi w postać przewlekłą. Jest to możliwe jedynie u osób z upośledzeniem odporności i tylko w przypadku zakażenia jednym z kilku genotypów wirusa. Choroba przebiega wówczas bezobjawowo, a pacjentowi zagraża marskość i niewydolność wątroby.


Kompendium wiedzy o WZW:

Wirusowe zapalenie wątroby – objawy, szczepionka, leczenie. Czym jest WZW?

WZW typu A – szczepienie, objawy, przyczyny

WZW typu B – objawy i szczepienie

WZW typu C – objawy, leczenie, szczepienie

WZW typu D – objawy i szczepienie


Powikłania WZW typu E

WZW typu E może mieć wiele powikłań, głównie ze strony układu nerwowego (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwu twarzowego), ale także zapalenie trzustki czy stawów.


Zapobieganie WZW typu E

Podstawą zapobiegania zakażeniu jest rygorystyczne utrzymywanie higieny. W Chinach zarejestrowana jest szczepionka przeciwko wirusowi HEV.


fot. Pixabay
Czytaj też: Bilirubina całkowita – norma

Autor: Kamila Śnieżek / Jacek Krajl