​WZW typu C – objawy, leczenie, szczepienie

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywoływane jest przez wirusa HCV. Powikłaniami choroby może być m.in. pozapalna marskość wątroby i rak wątrobowokomórkowy. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą nie występować latami, możliwy jest bezobjawowy przebieg choroby. Jak leczyć WZW typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywoływane jest przez wirusa HCV. Powikłaniami choroby może być m.in. pozapalna marskość wątroby i rak wątrobowokomórkowy. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą nie występować latami, możliwy jest bezobjawowy przebieg choroby. Jak leczyć WZW typu C?

Z powodu braku wyraźnych objawów WZW typu C często nawet kilkanaście lat może pozostawać w ukryciu.


Wirusowe zapalenie wątroby typu C – przyczyny, wirus HCV

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, wywoływane przez wirusa HCV, zwykle wykrywane jest przypadkowo już w zaawansowanym stadium, kiedy stwierdza się marskość lub pierwotnego raka wątroby. Szacuje się, że na świecie zakażonych jest około 170 mln osób, a do zakażeń dochodzi najczęściej w szpitalach oraz podczas zabiegów w warunkach ambulatoryjnych. Inne możliwe drogi pozyskania wirusa to chociażby stosunek seksualny, a nawet użycie zainfekowanej maszynki do golenia, jednak u około połowy chorych nie udaje się ustalić źródła zakażenia.


test-antyHCV - badanie bezpłatne w przychodniach lekarskich Świat Zdrowia

Objawy WZW typu C

Okres inkubacji choroby wynosi od 2 tygodni do nawet 5 miesięcy, a jej przebieg jest zazwyczaj bezobjawowy, jedynie czasami stwierdza się niewielkie powiększenie wątroby. Niekiedy pojawiają się objawy podobne do symptomów WZW typu A i B.


Możliwe objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C:

  • zmęczenie;
  • brak apetytu;
  • bóle mięśniowo-stawowe;
  • żółtaczka (w nielicznych przypadkach).


Wirusowe zapalenie wątroby typu C – powikłania i przebieg choroby

U blisko 80 proc. pacjentów WZW typu C przechodzi w fazę przewlekłą, w której wirus namnaża się i stopniowo niszczy miąższ wątroby.


Z powodu długiego okresu bezobjawowego (lub z łagodnymi objawami wskazującymi na inne, mniej groźne choroby) marskość i niewydolność wątroby wykrywane są nawet po 20-30 latach od zakażenia wirusem HCV.


U osób nadużywających alkoholu marskość pojawia się wcześniej i częściej, natomiast u pacjentów z marskością wątroby może rozwinąć się także rak wątroby, który – nierozpoznany lub nieleczony – daje zaledwie 3 proc. szans przeżycia 5 lat (leczony – około 50 proc.).


U chorych na WZW typu C może również dochodzić do schorzeń nieobejmujących wątroby, np. zapalenia naczyń, zapalenia kłębuszków nerkowych i neuropatii.


Kompendium wiedzy o WZW:

Wirusowe zapalenie wątroby – objawy, szczepionka, leczenie. Czym jest WZW?

WZW typu A – szczepienie, objawy, przyczyny

WZW typu B – objawy i szczepienie

WZW typu D – objawy i szczepienie

WZW typu E – czy występuje w Polsce?


Leczenie WZW typu C

Leczenie osób zarażonych wirusem HCV jest objawowe, podobnie jak w przypadku innych typów WZW. W niektórych przypadkach stosuje się iniekcje pegylowanym interferonem alfa-2a lub alfa-2b w monoterapii lub w terapii skojarzonej z rybawiryną, jednak z powodu licznych objawów niepożądanych oraz innych przyczyn u dużych grup pacjentów stosuje się już terapie bezinterferonowe (np. ledipasvir, sofosbuvir), które są lepiej tolerowane i trwają krócej. Pacjenci, u których rozwinie się marskość lub rak wątroby, mogą wymagać transplantacji narządu.


Wirusowe zapalenie wątroby typu C – czy istnieje szczepionka?

Nie istnieje niestety szczepionka przeciwko wirusowi HCV, podstawowymi działaniami profilaktycznymi jest unikanie czynników ryzyka zakażenia (piercing, tatuaże, akupunktura, seks bez prezerwatywy i inne).


fot. PixabayCzytaj też: Bilirubina całkowita – norma

Autor: Kamila Śnieżek / Jacek Krajl