Wysysanie chorób

Szamani w epoce kamiennej używali pijawek do wyciągania z ludzi złych demonów. Dziś stosujemy je do leczenia wielu chorób.

Szamani w epoce kamiennej używali pijawek do wyciągania z ludzi złych demonów. Dziś stosujemy je do leczenia wielu chorób.

Celowo lecznicze zabiegi stosowali Grecy, którzy przystawiali pijawki do naciętej skóry i w ten sposób leczyli choroby zakaźne - wraz z „zepsutą" krwią opuszczać miała pacjenta trucizna, która skażała organizm. Na Dalekim Wschodzie natomiast przy pomocy tych stworzeń leczono m.in. nerki, bolące stawy i epilepsję.


Nadmiar szkodzi

W Europie czasów renesansu pijawki były stosowane powszechnie. Lekarze wychodzili z prostego założenie, że choroby powstają przez zepsutą krew, dlatego trzeba ją oczyścić, by przywrócić pacjentowi zdrowie. Stosowali więc środki przeczyszczające i pijawki. Jak można się spodziewać, rezultaty takich terapii były zazwyczaj opłakane. Mimo to aż do XIX wieku przystawianie pijawek było uznawane za panaceum na większość chorób.


Rozwój medycyny spowodował, że na początku XX wieku lekarze zrezygnowali ze stosowania pijawek prawie całkowicie. Dopiero w latach 50. ubiegłego wieku powróciły do łask - uczeni wyizolowali z ich krwi hirudynę - naturalny antykoagulant i kilka innych leczniczych substancji.


Pożyteczne pierścienice

Dziś stosuje się pijawki w leczeniu chorób serca, nadciśnieniu, chorobach płuc i oskrzeli, chorobach przewodu pokarmowego, dolegliwościach wątroby. Pijawki obniżają też poziom cholesterolu, są skuteczne w leczeniu żylaków, zakrzepowych zapaleń żył, hemoroidów, trudno gojących się ran, chorób reumatycznych, bólów kręgosłupa. W niektórych szpitalach stosuje się je na oddziałach chirurgicznych do przywracania krążenia krwi w odciętych podczas wypadków i przyszytych na nowo częściach ciała, np. palcach czy całych dłoniach. Bez tych pierścienic wiele operacji zakończyłoby się niepowodzeniem.
Jeśli chcemy skorzystać z zabiegu hirudoterapii, czyli przystawiania pijawek, powinniśmy zachować ostrożność. Przede wszystkim skorzystać z usług lekarza, który specjalizuje się w tej metodzie leczenia. Musimy być pewni, że zostanie on przeprowadzony w sterylnych warunkach. Po seansie nie wolno dotykać pozostawionej przez pijawkę ranki ani drapać skóry w okolicy ugryzienia. Podczas jednego zabiegu terapeutycznego przystawia się jednorazowo od 2 do 10 pijawek. Seanse powtarza się co 3 do 5 dni.


Dla zdrowia i urody

Z pijawek lekarskich produkuje się też wyciągi dodawane do kremów i maści. Składniki w nich zawarte regenerują wewnętrzną powierzchnię uszkodzonych żył, zmniejszają ból i skurcze, przywracają prawidłową funkcję zastawek żylnych i likwidują stany zapalne. W kosmetyce używa się zarówno kremów z wyciągami z pijawek, jak ich samych. Kremy, dzięki zawartości przetworzonego śluzu, mają działanie nawilżające i regenerujące skórę, są bogate w związki kolagenowe i hormony sterydowe: progesteron, estradiol, kortyzol.

Autor: Maria Ziemiańska