"Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!"

Kampania "Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!" ma nam uświadomić, że medycyna poczyniła ogromne postępy w leczeniu nowotworów złośliwych i dlatego warto wcześnie je wykrywać i leczyć się.

Kampania "Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!" ma nam uświadomić, że medycyna poczyniła ogromne postępy w leczeniu nowotworów złośliwych i dlatego warto wcześnie je wykrywać i leczyć się.

"Zależy nam na tym, aby zmienić schemat myślenia o chorobie nowotworowej, pokazać trochę inne jej oblicze. Wiemy, że jest to choroba bardzo poważna i w wielu przypadkach śmiertelna, natomiast jest bardzo duże grono osób, które zostały z niej wyleczone, albo, u których stała się to choroba przewlekła" - powiedziała Magdalena Prokopowicz, prezes Fundacji "Rak'n'Roll. Wygraj Życie", organizatora kampanii. Jak dodała, o zwycięstwach nad rakiem mówi się rzadko, podobnie, jak o długim i dobrym życiu z nim. Znacznie częściej, pacjentom prezentuje się smutne statystyki czy negatywne działania uboczne terapii.

Prokopowicz, która od siedmiu lat leczy się na raka piersi, sama początkowo odrzucała chorobę i nie była w stanie o niej rozmawiać. "Na słowo +rak+ uciekałam, odcinałam się od bliskich, znajomych" - wyznała. Decyzję o stworzeniu fundacji w październiku 2009 r. podjęła w symbolicznym dla siebie momencie, gdy - po przebyciu chemioterapii w czasie ciąży - urodziła całkowicie zdrowego synka Leosia. "Był to moment absolutnego otwarcia, kiedy uwierzyłam, że mogę o siebie walczyć i chcę walczyć. Chciałam dać ludziom nadzieję, krzyczeć do wszystkich, że z rakiem można wygrać, normalnie żyć, pracować, urodzić zdrowe dziecko" - wyznała. Współczesna medycyna oferuje skuteczne leczenie wielu nowotworów i wydłuża życie. Dzięki niej, rak nie musi być wyrokiem i można go pokonać. Tymczasem, polscy pacjenci często uciekają w terapie niekonwencjonalne, które są bardzo kosztowne, a nie pomagają.

Dowodem na to, że raka da się "rollować" są młodzi pacjenci zaangażowani w kampanię, m.in.: Paulina Pruska, u której w 2009 r. zdiagnozowano mięsaka - wyjątkowo złośliwy i rzadki nowotwór, Monika Dąbrowska, która została wyleczona z raka jelita grubego i urodziła dwie córeczki, Dominik Makowski, u którego osiem lat temu zdiagnozowano chłoniaka oraz Agnieszka Siewruk, która w październiku 2009 r. usłyszała diagnozę "rak piersi". "Byłam wtedy w 32 tygodniu ciąży. Bartuś urodził się w 36 tygodniu przez cesarskie cięcie. Później była operacja i sześć kursów chemioterapii. Polecam innym chorym, by nie załamywali się, nie zamykali w domu, wychodzili do ludzi i co najważniejsze, by słuchali lekarzy i nie bali się leczenia. Przez chemioterapię można przejść - włosy odrastają. Mnie odrosły bardziej kręcone" - powiedziała.

Kampanię wspiera wiele znanych osób, jak wokalistki: Reni Jusis czy Paulina Przybysz (wcześniej zespół Sistars), prezenterzy - Marcin Prokop, Dorota Wellman oraz wybitni polscy rysownicy - Henryk Sawka, Edward Lutczyn, Andrzej Pągowski i Marek Raczkowski. Na rzecz akcji stworzyli oni unikatowe prace, które zostaną zlicytowane na Balu Charytatywnym Dziennikarzy w styczniu 2011 r. Dochód z tej aukcji zostanie przeznaczony na remont poczekalni w Centrum Onkologii w Warszawie.

Jednym z elementów tej pozytywnej kampanii edukacyjnej będzie też cykl 12 dwudniowych warsztatów dla pań pt. "Metamorfozy", które poprowadzi Monika Jaruzelska, znana polska stylistka. Do udziału w nich organizatorzy zachęcają kobiety, które w wyniku choroby nowotworowej straciły pewność siebie i poczucie własnej kobiecości. Patronat nad kampanią objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Autor: Świat Zdrowia, PAP