Wyprawy twoich marzeń

Jeśli jesteś taką szczęściarą i masz jeszcze urlop przed sobą, to rozważ podróż do Kenii lub Meksyku. Zapamiętasz ją na długo.

Jeśli jesteś taką szczęściarą i masz jeszcze urlop przed sobą, to rozważ podróż do Kenii lub Meksyku. Zapamiętasz ją na długo.

Kto czytał wspomnienia duńskiej baronowej Karen Blixen lub oglądał nakręcone na ich podstawie "Pożegnanie z Afryką'; na pewno nosi w sobie wyobrażenie Kenii, jako ziemi rozpalonej słońcem i pachnącej kawą. Jednak to zaledwie maleńki wycinek tego, co można powiedzieć o tym fascynującym kraju.

Kenia jest jednym z najstabilniejszych państw Afryki. Jej stolica Nairobi to miejsce pełne sprzeczności. Sąsiadują tu ze sobą nowoczesne drapacze chmur i stare kolonialne domy, beton oraz szkło i bujna roślinność, eleganckie rezydencje i slumsy. Ponadto zbiegają się tu granice terytoriów Masajów, plemienia Kikuju i Kamba, co sprawia, że jest to miasto wielokulturowe. Niestety, nie można pozwolić sobie w nim na beztroskie, samotne zwiedzanie miejskich zaułków. Przestępczość w Nairobi jest ogromna, a najczęstszymi ofiarami napadów są nowo przybyli turyści. Możliwe, że głównie z tego względu Nairobi traktowane jest tylko, jako przystanek na drodze do dzikiej części Kenii. W okolicy bowiem znajdują się liczne rezerwaty i parki.


Pierwszy warty odwiedzenia to Park Narodowy Nairobi, najstarszy ze wszystkich istniejących w Kenii. Na obszarze 120 km2 żyje około 80 gatunków ssaków z wyjątkiem słoni) i 500 gatunków ptaków.

Ciekawym miejscem jest Centrum Edukacji Przyrodniczej Langata, pełniące funkcję szpitala-rezerwatu dla zagrożonych gatunków zwierząt. Znajduje się w nim wysoka platforma, z której można karmić żyrafy Rothschilda.

W Parku Narodowym Ol Doinyo Sa buk, zajmującym obszar wokół wygasłego kanu, z którego szczytu roztaczają się niezapomniane widoki, spotkać można stada bawołów i niezliczone ilości gatunków ptaków. Ci, których fascynują rzadkie gatunki zwierząt, na pewno udadzą się na trasę spacerową Nairobi Safari, by zobaczyć lamparty, hipopotamy pigmejskie i gepardy.

Miejscami, które ściągają turystów z wszystkich kontynentów, są: Jezioro Wiktorii - drugie pod względem wielkości jezioro słodkowodne na świecie, masyw wulkaniczny Kenya pokryty czapą wiecznego śniegu i wzgórza Ngong (miejsce związane z pisarką Karen Blixen), z których roztacza się wspaniały widok na Nairobi z jednej strony i na Wielki Rów z drugiej. Warte odwiedzin są również miasta: spokojna, nadmorska Mambasa oraz Kericho -herbaciane centrum Kenii.


Warto odwiedzić także niezwykły Meksyk. To kraj niezwykle różnorodny, zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Dlatego z przyjemnością można tam odpocząć, ale i intensywnie pozwiedzać.

Stolica państwa - Meksyk - to aglomeracja licząca około 25 milionów mieszkańców, w której, podobnie jak w Nairobi, stare spotyka się z nowym, a bogactwo z niewyobrażalną biedą. Miasto założone w 1522 roku przez Hiszpanów na gruzach Tenochtitlan, stolicy państwa Azteków, słynie z monumentalnych zabytków. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje katedra będąca największym kościołem Ameryki Łacińskiej.

Każdy zainteresowany kulturą Majów powinien odwiedzić Jukatan. To tam znajdują się najcenniejsze zabytki archeologiczne w Ameryce Środkowej: najlepiej zachowany ośrodek Majów na półwyspie Chichen Itza, świątynia Tulum, jeden z najpiękniejszych obiektów kultu oraz Uxmal z Piramidą Czarnoksiężnika, monumentalną budowlą o wysokości blisko 40 metrów.

Na wschodnim wybrzeżu Jukatanu, zwanym Riwierą Majów, znajdują się bardzo atrakcyjne plaże. Miłośników nurkowania z pewnością zachwyci przepiękna Wielka Rafa Mezoamerykańska, druga na świecie pod względem wielkości. Również na półwyspie, w miejscowościach Campeche, Merida i Valladolid można podziwiać zabytki hiszpańskiej architektury kolonialnej.

W Meksyku nie brakuje też wspaniałych plaż i kurortów. Ogromnym powodzeniem cieszą się nadmorskie Cancun i Playa dei Carmen oraz najstarszy kurort Acapulco. Na północy kraju na amatorów aktywnego wypoczynku czekają pustynie, wysokie góry i głębokie kaniony.

Będąc w Meksyku, na pewno trzeba spróbować tamtejszej kuchni. Jest ona podobno najbardziej zróżnicowana na świecie. Oryginalne potrawy są wyjątkowo pikantne i aromatyczne, zawsze przyprawione chili. Bardzo znanym trunkiem o rodowodzie meksykańskim, którego koniecznie trzeba spróbować, jest tequila, alkohol otrzymywany z soku agawy.

Autor: Agnieszka Sieńkowska