Wygodnie jak w puchu. Kupujemy kołdrę i poduszkę

Jeszcze nie tak dawno puchowe poduchy i pierzyny świadczyły o zamożności domu, a panny otrzymywały je w posagu.

Jeszcze nie tak dawno puchowe poduchy i pierzyny świadczyły o zamożności domu, a panny otrzymywały je w posagu.

Wypełnienia poduszek i kołder dzieli się na naturalne i syntetyczne. Naturalne materiały to pierze, puch, półpuch (mieszanka pierza i puchu), wełna oraz bawełna. Pierze pochodzi z gęsi polskich lub syberyjskich. Te ostatnie są genetycznie dostosowane do przetrwania w zimnie, więc wypełnienia z ich pierza dają wyjątkowo skuteczną ochronę przed chłodem. Do zalet naturalnych wkładów można zaliczyć właściwą rotację powietrza, łatwe wchłanianie, odprowadzanie wilgoci z ciała oraz długą żywotność.


Do wypełnień syntetycznych należą:

Włókna poliestrowe Hollow są rurkowe, spiralne, silikonowane, mają wysoką sprężystość. To najpopularniejszy typ wkładów.

Amball to kulki poliestrowe, które pod względem sprężystości i puszystości dorównują puchowi. Są przyjazne dla alergików.

Hollofil Allerban to czterokanalikowe włókna poliestrowe o bardzo wysokiej trwałości, długotrwałe używanie nie pozbawia ich sprężystości. Naniesiony jest na nie aktywny czynnik bakterio- i grzybobójczy zapobiegający jednocześnie rozwojowi roztoczy (allerban).

Włókna bioaktywne są wykonane z polimerów uzyskanych z modyfikowanej celulozy, która jest stosowana także w przemyśle spożywczym, np. jako zagęszczacz. Zawierają czynnik przeciwmikrobowy.

Dacron to wyjątkowo trwałe włókna zwinięte w maleńkie kłębuszki. Są odporne na pranie w wysokich temperaturach oraz zbijanie i spłaszczanie. Nie wywołują alergii.

Zalety wypełnień syntetycznych to właściwości antyalergiczne i możliwość prania w warunkach domowych. Warto wiedzieć, że tanie wypełnienia bardzo szybko tracą sprężystość – kołdry i poduszki stają się twarde i płaskie, przez co przestają spełniać swoje funkcje.


Co dla alergików?

Alergikom proponuje się poduszki i kołdry z wkładem silikonowym lub z owczej wełny. Wełna jest czasami wymieszana z włóknami silikonowymi oraz obszyta polarem. W sprzedaży jest też specjalnie obrabiana sterylna włóknina. Przyjazne dla osób uczulonych są także kołdry bawełniane. Trzeba jednak uważać – sprawdzają się one dobrze jedynie w porze letniej, ponieważ niezbyt dobrze grzeją. Pościel dla alergików powinna mieć możliwość częstego prania.


Rozmiary

Kołdra dla jednej osoby może mieć dowolny wymiar. Najlepszy jest rozmiar 140-160 cm szerokości. Problem pojawia się, gdy dwie osoby decydują się na spanie pod jednym przykryciem. Optymalnym rozwiązaniem jest dobranie kołdry, która ma rozmiar taki, jak szerokość łóżka. Jeszcze lepiej, kiedy jest trochę od niego większa. Wtedy dwie osoby mogą liczyć na komfort snu.


Co pod głowę?

Zła poduszka, tak jak zły materac, może utrudniać wypoczynek oraz powodować bóle, a nawet schorzenia górnych partii kręgosłupa. Głowa powinna być lekko podniesiona – zgodnie z anatomią. Leżąc na boku, powinniśmy jednak zadbać, by szyja była uniesiona, a nie wygięta w nienaturalny sposób ku dołowi. Jeżeli nie lubimy poduszek anatomicznych, powinniśmy zadbać o właściwe uformowanie tradycyjnej. Poduszki muszą dobrze układać się pod głową i karkiem. Nie mogą być zbyt twarde ani nadmiernie wypełnione.

Poduszki są dostępne w dowolnym rozmiarze i kształcie, a także dostosowane specjalnie do spania na wznak, na boku oraz na brzuchu. Możemy dostać też poduszki anatomiczne wykonane z pianki poliuretanowej lub termoelastycznej, które pomagają nadać kręgosłupowi naturalny kształt w czasie snu. Ich wadą jest twardość. Utrudniają też spanie na brzuchu. Można także dostać poduszki wypełnione łuską gryczaną, które świetnie dostosowują kształt do potrzeb śpiącego.


Czym się przykryć?

Na rynku dostępne są kołdry zimowe, letnie oraz całoroczne, które różnią się gramaturą wypełnienia. Dla osób, które nie chcą wydawać podwójnych pieniędzy na różne przykrycia, producenci wymyślili kołdry składające się z dwóch spinanych ze sobą części, które można łączyć w sezonie zimowym lub rozdzielać w letnim. Stosuje się do nich określenie „cztery pory roku”. Z dwóch części składa się też kołdra typu „duo”– między dwoma kołdrami tej samej grubości tworzy się komora termoizolacyjna.


Czysto i przyjemnie

Kołdra powinna być dostosowana do pory roku. Bardzo ważna jest właściwa cyrkulacja powietrza. Jeżeli kołdra jest obszyta materiałem nieprzepuszczającym powietrza, nasze ciało ma problem z termoregulacją. Pod takimi kołdrami, nawet jeśli są dostosowane do pory roku, pocimy się najbardziej. Kołdry i poduszki należy jak najczęściej wietrzyć. Pod żadnym pozorem nie wolno przegrzanej po nocy pościeli zamykać w ciasnych schowkach. Nie tylko jest to niehigieniczne, ale sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które uwielbiają ciemność i wilgoć. Pościel powinna po nocy poleżeć w przewiewnym miejscu i „odetchnąć”. Warto też pamiętać, że kołdry i poduszki należy co jakiś czas prać lub oddawać do czyszczenia. Raz na kilka lat trzeba je też wymienić na nowe.

Autor: Joanna Wereszczyńska