Wycisza organizm. Doskonała na nerwy i nadpobudliwość

Łacińska nazwa kozłka to Valeriana officinalis, stąd o wyciągu z jego korzenia mówimy waleriana. Kozłek lekarski jest popularną byliną, która rośnie na nizinach w okolicach podmokłych łąk, bagien czy nadrzecznych zarośli.

Kozłka w celach leczniczych używano już w starożytności. Zarówno rzymscy lekarze, jak i średniowieczni zielarze uznawali go za remedium na wiele dolegliwości. Panowało przekonanie, że napar walerianowy nikomu nie zaszkodzi, a w wielu przypadkach może okazać się pomocny. Tak więc podawano go zarówno chorym na epilepsję, jak i skarżącym się na kaszel czy hemoroidy. Najczęściej jednak napar z kozłka zalecano osobom nerwowym, w napadach histerii lub cierpiącym na bezsenność.


Jak działa waleriana?

Kozłek ma specyficzny zapach i równie specyficzny skład. Jego najważniejszym składnikiem są waltraty, które działają silnie uspokajająco na centralny układ nerwowy.


Zespół przewlekłego zmęczenia – jak odzyskać energię?


Jako że waleriana wycisza organizm, jest doskonałym panaceum na stany wszelkiej „nerwowości” i nadpobudliwości. O jej dobroczynnych właściwościach mogą przekonać się np. kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego.


Waleriana na problemy pokarmowe


Kozłek wykazuje też działanie rozkurczające: pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego takich jak kolki, skurcze żołądka czy uczucie pełności – ma bowiem również działanie wiatropędne.


Waleriana dla urody


Co ciekawe, waleriana znajduje zastosowanie w kosmetyce. Płukanki z tego zioła skutecznie zwalczają łupież i zapobiegają przetłuszczaniu się włosów.Waleriana - przeciwwskazania


Przed zastosowaniem preparatów zawierających kozłek lekarski warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to zwłaszcza osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli przyjmujemy inne leki, np.

  • uspokajające,
  • nasenne,
  • stosowane w leczeniu chorób psychicznych.

Nie wolno mieszać preparatów na bazie waleriany z alkoholem. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że waleriana nie obniża zdolności do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Fot. Pixabay


CZYTAJ WIĘCEJ:


Autor: MZ