Waleriana – właściwości, działanie, przeciwwskazania

Łacińska nazwa kozłka to Valeriana officinalis, stąd o wyciągu z jego korzenia mówimy waleriana. Kozłek lekarski jest popularną byliną, która rośnie na nizinach w okolicach podmokłych łąk, bagien czy nadrzecznych zarośli.

Łacińska nazwa kozłka to Valeriana officinalis, stąd o wyciągu z jego korzenia mówimy waleriana. Kozłek lekarski jest popularną byliną, która rośnie na nizinach w okolicach podmokłych łąk, bagien czy nadrzecznych zarośli.

Waleriana (znana też jako kozłek lekarski) w celach leczniczych stosowana była już w starożytności. Zarówno rzymscy lekarze, jak i średniowieczni zielarze uznawali walerianę za remedium na wiele dolegliwości. Panowało przekonanie, że napar walerianowy nikomu nie zaszkodzi, a w wielu przypadkach może okazać się pomocny. Tak więc walerianę podawano zarówno chorym na epilepsję, jak i skarżącym się na kaszel czy hemoroidy. Najczęściej jednak napar z waleriany zalecano osobom nerwowym, w napadach histerii lub cierpiącym na bezsenność.


Waleriana – jak działa?

Waleriana ma specyficzny zapach i równie specyficzny skład.


  • Najważniejszym składnikiem waleriany są waltraty, które działają silnie uspokajająco na centralny układ nerwowy
  • Waleriana wycisza organizm
  • Waleriana jest doskonałym panaceum na stany wszelkiej „nerwowości” i nadpobudliwości
  • O dobroczynnych właściwościach waleriany mogą przekonać się np. kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego


Waleriana na problemy pokarmowe


Waleriana wykazuje też działanie rozkurczające: pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego takich jak kolki, skurcze żołądka czy uczucie pełności – ma bowiem również działanie wiatropędne.


Waleriana dla urody


Co ciekawe, waleriana znajduje zastosowanie w kosmetyce. Płukanki z tego zioła skutecznie zwalczają łupież i zapobiegają przetłuszczaniu się włosów.


Waleriana – przeciwwskazania

Przed zastosowaniem preparatów z walerianą warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to zwłaszcza osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.


Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli przyjmujemy inne leki, np.


  • uspokajające,
  • nasenne,
  • stosowane w leczeniu chorób psychicznych.


Nie wolno mieszać preparatów na bazie waleriany z alkoholem. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że waleriana nie obniża zdolności do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.


Autor: MZ / jot