Wychowywać córkę bez ojca ?

Ojciec w relacji z córką pełni bardzo wiele ważnych funkcji: potwierdza jej kobiecość, wprowadza w życie społeczne, jest prototypem jej przyszłego męża. Co warto wiedzieć wychowując córkę bez ojca.

Ojciec w relacji z córką pełni bardzo wiele ważnych funkcji: potwierdza jej kobiecość, wprowadza w życie społeczne, jest prototypem jej przyszłego męża. Co warto wiedzieć wychowując córkę bez ojca.

Kontakt z ojcem

Dobrze byłoby, żeby dziecko miało kontakt z ojcem, pod warunkiem, że jest to możliwe. Jeśli tak, to warto zadbać o to, by kontakty z ojcem były częste, by córka znała ojca. Duże znaczenie mają zapewnienia, że ją kocha, że myśli… Może tata wreszcie dojrzeje do roli ojca, może zmieni poglądy, może się uaktywni. W rozmowach z córką należy mówić wyłącznie prawdę, ale w taki sposób, by zrozumiała wszystko, co się do niej mówi. Warto pokazywać zdjęcia, mówić o ojcu, starając się być jak najbardziej neutralną.


Kontakt z innymi mężczyznami

Jeśli kontakt z ojcem jest niemożliwy, warto zadbać o to, by córka miała kontakt z jakimś zaufanym mężczyzną – dziadkiem, wujkiem, tak, żeby mogła ukształtować w sobie obraz mężczyzny. Ojciec jest pierwszym mężczyzną, którego względy córka pragnie pozyskać i pierwszym, który wprowadza ją w relacje z przedstawicielami płci męskiej. Kiedy go brakuje, dziewczynce musi wystarczyć obserwacja - z zachowania innych mężczyzn kształtuje swoje poglądy na temat mężczyzn w ogóle.


Wypełnienie pustki

Skoro ojciec nie stworzył tak bardzo potrzebnego obrazu mężczyzny, córki często postanawiają same wypełniać „ojcowską rolę”. Stawiając sobie życiowe cele, zażarcie o nie walczą, budując w sobie silną, typowo męską osobowość. Objawiają przy tym typowe cechy ojcowskiej dominacji – podporządkowania sobie ludzi, pracują jak „maszyny”, a rodziną zarządzają jak przedsiębiorstwem. W ten sposób chronią niezwykle podatną na zranienie kobiecą stronę swej natury, która nie doczekawszy się akceptacji ojca została z widoczna niechęcią odrzucona.


Konsekwencje dla córki

Ojciec odgrywa znaczącą rolę w życiu córki już między 9. a 14. miesiącem jej życia, kiedy następuje proces separowania się dziecka od matki. Od tego momentu zadaniem ojca jest wspieranie dziecka, dodawanie mu odwagi i dawanie poczucia bezpieczeństwa w podejmowaniu ryzyka. Jeśli córka już w tym okresie nie może liczyć na wsparcie ojca, w przyszłości może mieć mniejsze poczucie własnej wartości

Dziewczynki, które nigdy nie zaznały ojcowskiej czułości, nie usłyszały pochwały, mają często w okresie dorastania ogromne problemy z właściwym stosunkiem do mężczyzn. Szukają zbyt wcześnie męskiej aprobaty u innych mężczyzn. Często podejmują wczesne kontakty seksualne, posiadają nieślubne dzieci i rozwodzą się, o ile w ogóle wyjdą za mąż.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog
dom