Wybredny maluch – gdy dziecko ssie jedną pierś

Co zrobić, gdy mimo naszych starań dziecko pije mleko tylko z jednej piersi? Dlaczego tak się zachowuje, jak poradzić sobie z problemem?

Co zrobić, gdy mimo naszych starań dziecko pije mleko tylko z jednej piersi? Dlaczego tak się zachowuje, jak poradzić sobie z problemem?

Młoda matka ma ciężkie życie – opieka nad niemowlakiem pochłania jej cały dzień i większą część nocy. Jednak jedną z największych trosk jest karmienie. Dziecko albo je za mało, albo za dużo, albo pije mleko tylko…z jednej piersi, ignorując zupełnie drugą.

Tymczasem pierś obrzmiewa, pokarm nie ma ujścia i pojawia się zapalenie. Co robić, gdy maluch zaczyna ssać tylko jedną pierś? Jak go przekonać do drugiej?


Po pierwsze obserwacja

Trzeba uważnie obserwować dziecko, niekiedy udaje się wychwycić przyczynę i w porę uporać z problemem. Często przyczyną niechęci malca jest zła technika karmienia, np. gdy mama zbyt silnie uciska pierś lub za mocno przytula do siebie dziecko. Jedną z przyczyn może też być ból ucha, spowodowany przewlekłym lub ostrym zapaleniem. Czasami przyczyna leży w samej piersi – wklęsła brodawka, zastój pokarmu lub zapalenie powodują u dziecka reakcję obronną.


Po drugie konsekwencja

Z pomijaną piersią są same problemy – nie jest pobudzana więc nie wytwarza pokarmu, laktacja jest coraz słabsza, a więc i dziecko nie napije się z niej do woli. Pojawia się też asymetria piersi, która w większości przypadków po zakończeniu karmienia, jest odwracalna. Pamiętać trzeba o tym, by systematycznie, po każdym karmieniu odciągać pokarm z pomijanej piersi, by nie dopuścić do zastoju mleka i zapalenia piersi.

Należy więc, jak najszybciej przekonać malca, by zaakceptowało nielubianą pierś.

Jedną z metod jest rozpoczynanie karmienia od pomijanej piersi i w trakcie jedzenia zamiana na tę lubianą. Metoda ta jest najskuteczniejsza, gdy kobieta zmienia pierś nie zmieniając ułożenia dziecka. Jest to dosyć karkołomne, ale możliwe.


Autor: Oprac. DK