Wybaczyć sobie

Poczucie winy to nieprzyjemne napięcie emocjonalne. Dręczące wyrzuty sumienia są niekiedy nie do zniesienia. Jak sobie z nimi radzić? Czy zawsze są uzasadnione? Co robić, gdy złamało się własne zasady moralne?

Poczucie winy to nieprzyjemne napięcie emocjonalne. Dręczące wyrzuty sumienia są niekiedy nie do zniesienia. Jak sobie z nimi radzić? Czy zawsze są uzasadnione? Co robić, gdy złamało się własne zasady moralne?

Winy obiektywne i subiektywne

Wina obiektywna to przekroczenie niepisanych zasad społecznych. Nie jest karana przez prawo, lecz potępiana przez ogół ludzi. Nie zależy ona od osobistego odczuwania winy przez osobę, która ją popełniła. Wina subiektywna, to przekroczenie własnych zasad moralnych. Nie musi być to wina w świetle prawa, jednak w osobistym odczuciu osoby, która popełniła dany czyn, jest to czyn zabroniony. Każdy człowiek ma swoje prywatne wartości, których stara się trzymać. Naruszenie tych właśnie wartości przez samego siebie powoduje poczucie winy i wyrzuty sumienia.


Nieuzasadnione

Poczucie winy bywa również nieuzasadnione. Przykładem może być tutaj przeżycie wypadku, którego nie przeżyła bliska osoba. Niewłaściwe przejście przez takie przeżycia może skutkować niskim poczuciem własnej wartości, odrzucaniem miłości, przyjaźni, szczęścia, zaprzestaniem uczestniczenia w życiu społecznym i depresją. Poczucie winy nie zawsze jest świadome. Potrafi snuć się w umyśle przez długie lata zupełnie nieświadomie. Działa destrukcyjnie na osobę, która odczuwa jego skutki. Nie znając jednak ich przyczyny.


Co pomoże?

Zrozumienie. Należy zrozumieć skąd wzięło się poczucie winy. Czy własny system wartości jest faktycznie odzwierciedleniem tego, co czujesz i jaki chcesz być? A może narzucają go inni? Jeśli faktycznie poczucie winy jest uzasadnione, warto poszukać odpowiedzi na pytanie – co musi się zadziać, by wybaczyć sobie?

Wybaczenie sobie. Nie można przecież cofnąć czasu. Co się stało - to się nie odstanie. Dlatego po wyciągnięciu wniosków na przyszłość, naprawieniu tego, co można jeszcze naprawić, trzeba zrobić wszystko, by wybaczyć sobie. Może wybaczenie sobie nastąpi po tym, jak popełniony czyn wybaczą ci inni? A może wystarczy zrobić coś dobrego (rozumiane jako dobre według osobistej miary wartości) dla innych, by wewnętrznie zrekompensować złe działania? Dla każdego proces prowadzący do wybaczenia sobie będzie wyglądał inaczej. Jeśli nie potrafisz go odnaleźć w pojedynkę, warto zwrócić się po pomoc.

Terapia. Psychoterapeuta pomoże znaleźć przyczyny, zrozumieć i uwolnić się od poczucia winy, a także unikać nieuzasadnionego stanu emocjonalnego związanego z własnym postępowaniem w przyszłości.

Autor: Oprac.AŁ