Wszystko o ospie

Pierwsze objawy nie są łatwe do rozpoznania, bo przypominają przeziębienie. Jednak wraz ze złym samopoczuciem na ciele maluszka zaczynają pojawiać się niepokojące czerwone plamki. To ospa.

Pierwsze objawy nie są łatwe do rozpoznania, bo przypominają przeziębienie. Jednak wraz ze złym samopoczuciem na ciele maluszka zaczynają pojawiać się niepokojące czerwone plamki. To ospa.

Wysypka może pojawić się na całym ciele, a także na śluzówce jamy ustnej i gardła. Odpowiednia pielęgnacja dziecka polega nie tylko na łagodzeniu swędzenia, wysuszaniu krostek i ochronie przed zakażeniem. Ropne zapalenie skóry to najczęstsze powikłanie ospy.

- Trudno wyegzekwować od dziecka, żeby się nie drapało. Dlatego polecam stosowanie środków, które mają podwójne działanie - łagodzą świąd i zabezpieczają przez zakażeniem. Jeśli jednak dziecko rozdrapało rankę, warto użyć specjalnego żelu na rany, który zabezpieczy przed zakażeniem i przyspieszy gojenie. Krosty na błonach śluzowych w jamie ustnej często przekształcają się w bolesne owrzodzenia. W takim wypadku skuteczne jest stosowanie antyseptycznego płynu na bazie np. octenidyny, który nie zawiera alkoholu, regeneruje błony śluzowe, nie podrażnia i nie alergizuje nabłonka - radzi mgr farmacji Irena Szymańska.


Bezpieczne mycie

- Mit o tym, że dziecka z ospą nie należy myć, jest wciąż popularny. Wystarczy stosować się do kilku zaleceń, aby mycie było bezpieczne: trzeba to robić szybko, aby nie dopuścić do namoknięcia i pękania krostek, a także nie wycierać, tylko delikatnie osuszać skórę, by nie zedrzeć strupków - wyjaśnia dr n. med. Paweł Grzesiowski z Przychodni Szczepień Ochronnych i Centrum Medycyny Podróży warszawskiej fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń". Warto zastosować emulsję myjącą o działaniu odkażającym i łagodzącym. Dzieci najlepiej czesać miękką szczotką z włosia. Ważne jest też mycie rąk w ciągu dnia, bo brudne ręce plus krostki powstałe w wyniku ospy to potencjalne źródło zakażenia. Na noc dobrze jest założyć dziecku rękawiczki.


Uwaga, powikłania

Odpadnięcie ostatniego strupka to nie koniec zmagań z ospą. Przez około 2 tygodnie maluch nie może wychodzić na dwór. Po chorobie znacznie spada odporność, więc poza domem dziecko narażone jest na infekcje i powikłania takie jak ropne zapalenie skóry, zapalenie opon mózgowych i zapalenie płuc.


Ospa: fakty i mity


Świąd najskuteczniej łagodzi biała papka i gencjana.

Prawda/Fałsz. Wciąż najpopularniejszym preparatem na ospę jest przygotowywana w aptece biała maź z mentolem. Jednak preparat ten utrudnia prawidłowe gojenie się ranek i zwiększa ryzyko zakażenia. Gencjana działa antybakteryjnie i łagodzi swędzenie, zostawia jednak fioletowe ślady nie tylko na skórze dziecka.


Rozdrapane strupki pozostawiają blizny.

Prawda. Nie wszystkie zdrapane strupki zostawią ślad, zwykle blizny jednak powstają. Jeśli już doszło do rozdrapania krosty, warto ją odkazić środkiem, który przyspiesza gojenie (np. specjalnym żelem na rany). Trzeba też pamiętać, że śladów po ospie nie wolno wystawiać na słońce, bo mogą powstać przebarwienia.


Ospę trzeba przechorować. Nie ma na nią leku.

Fałsz. Chorobę można złagodzić lekami przeciwwirusowymi, które należy podać w ciągu 24 godzin od pojawienia się objawów.


Przed ospą nie można się ochronić, każdy musi ją przejść.

Fałsz. Istnieje skuteczna ochrona przed ospą - szczepionka (ok. 170 zł). Można ją podawać już 9-miesięcznym maluchom (do 12 roku życia wystarczy jedna dawka). Szczepionkę można też przyjąć w ciągu 72 godzin od kontaktu z chorym, co chroni przed zachorowaniem, a nawet jeśli dojdzie do rozwinięcia się choroby, ma ona zdecydowanie łagodniejszy przebieg.

Autor: Joanna Strzelecka