Wrogowie koncentracji - skup się

Od dawna wiadomo, że koncentracja sprzyja zapamiętywaniu. Dzięki skupieniu oszczędzamy czas i szybciej się uczymy.

Od dawna wiadomo, że koncentracja sprzyja zapamiętywaniu. Dzięki skupieniu oszczędzamy czas i szybciej się uczymy.

Największym wrogiem koncentracji jest lęk. Kiedy się boimy, bardzo trudno jest się czegokolwiek nauczyć. Ale koncentrację „rozbijają” też inne, silne emocje, także pozytywne – bo wtedy energia psychiczna wykorzystywana jest do przeżywania, a nie do zapamiętywania. Nie pomagają też skupieniu autodestrukcyjne myśli (nie uda mi się, nie dam sobie rady) czy myślenie o tym, jak wypadamy (co sobie o mnie pomyślą, jak mnie widzą, jak mnie oceniają).


Ćwiczenia sprzyjające koncentracji

1. Róbmy koncentracji sprawdziany, np. wieczorem przypomnijmy sobie ze szczegółami, co robiliśmy od 13.00 do 13.30. Ale naprawdę ze szczegółami! To ćwiczenie powtarzajmy codziennie (a nawet kilka razy dziennie).

2. Starajmy się pamiętać numery telefonów rodziny i znajomych. Ostatnio elektronika coraz częściej zastępuje nam pamięć, która się rozleniwia. Pamiętajmy wszystko, czego nie musimy zapisywać.

3. Unikajmy automatyzmu. Przemeblujmy miejsce pracy, byśmy wyuczone gesty wykonywali świadomie: gdzie indziej postawmy telefon czy stojak na długopisy. Przełóżmy zegarek z lewej ręki na prawą i ćwiczmy lewą rękę, wykonując nią jak najwięcej czynności – to stymuluje nowe obszary mózgu.

4. Połóżmy przed sobą książkę z prostym rysunkiem i spróbujmy go z maksymalną ilością szczegółów przerysować. Starajmy się zrobić to jak najszybciej. Z czasem wybierajmy nieco bardziej skomplikowane rysunki. To ćwiczenie dobrze powtarzać parę razy w tygodniu.

Autor: Agata Domańska